ISTANBUL. Turecká humanitárna skupina v pondelok uviedla, že na protest proti izraelskej blokáde opäť pošle lode ku Pásmu Gazy.
Chce tak spraviť štyri roky po tom, čo si útok izraelského komanda na humanitárnu flotilu smerujúcu k pásmu vyžiadal desať obetí, najmä Turkov.
Incident viedol k poškodeniu diplomatických vzťahov medzi Tureckom a Izraelom, ktorí boli kedysi úzki spojenci, od roku 2008 však medzi nimi vládne napätie pre izraelskú vojenskú operáciu v Gaze.
Humanitárna skupina ÍHH v stanovisku uviedla, že členovia "koalície" propalestínskych aktivistov z 12 krajín sa stretli cez víkend v Istanbule a rozhodli sa vypraviť flotilu "vo svetle poslednej izraelskej agresie v Gaze".
Bližšie informácie by mala poskytnúť tlačová konferencia skupiny naplánovaná na utorok. Najnovší konflikt medzi Izraelom a militantmi v Gaze trvá už mesiac.
Izraelské komando zaútočilo 31. mája 2010 na flotilu tureckých lodí, na ktorej sa zahraniční, predovšetkým tureckí propalestínski aktivisti pokúšali prelomiť izraelskú blokádu palestínskeho územia a do Pásma Gazy priviezť humanitárnu pomoc.
Incident výrazne narušil už tak pokazené vzťahy medzi Tureckom a Izraelom. Ankara vyhostila izraelského veľvyslanca a zmrazila vojenskú spoluprácu so židovským štátom.
Zmena nastala v marci 2013, keď sa izraelský premiér Benjamin Netanjahu v mene vlády a obyvateľov svojmu tureckému kolegovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi ospravedlnil. Splnil tak tureckú podmienku pre obnovenie vzájomných vzťahov.
Líder židovského štátu zároveň prisľúbil odškodnenie príbuzných obetí. Správa OSN o incidente hovorí, že Izrael síce použil neprimeranú silu, no uznáva, že blokáda Pásma Gazy zo strany židovského štátu je legálna.