Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BAGDAD, BRATISLAVA. Núrí Malíkí už nebude premiérom Iraku. Prezident Fuad Masúm poveril zostavením vlády iného šiitskeho politika, podpredsedu parlamentu Haidera Abádího.
Či to zastaví irackú politickú krízu úzko prepojenú s postupným obsadzovaním krajiny islamistami, je otázne. USA to označili za krok vpred.
Nevie sa ani to, akú úlohu v celej situácii zohrajú šiitske milície, ktoré Malíkí rozmiestnil po Bagdade. V pondelok to vyzeralo tak, že Malíkí neodišiel dobrovoľne.
Ešte v nedeľu obvinil prezidenta Fuada Masúma, že porušuje ústavu, keď nedodržal termín vymenovania nového predsedu vlády. Ten vypršal v nedeľu. Masúm v pondelok zostavením vlády poveril podpredsedu parlamentu Haidera Adábího.
Problémový Malíkí
Dlhoročný premiér Malíkí, ktorého autoritárska a výhradne šiitov podporujúca politika bola jedným z faktorov vzrastu vplyvu sunnitských islamistov, sa nechcel vzdať úradu. Nedarilo sa mu však predrokovať zostavenie solídnej vlády a tak ho Masúm nemohol poveriť jej zostavením.
Malíkího volebný blok síce v apríli vyhral parlamentné voľby, ale premiér sa pre terajšiu dramatickú bezpečnostnú situáciu ohrozujúcu iracké náboženské a etnické menšiny, ale aj stabilitu širšieho regiónu stal neprijateľným kandidátom aj medzi časťou šiitskych politikov. Malíkího otvorene kritizoval aj Haider Abádí. Napokon si vyslúžil poverenie zostaviť vládu.
Podľa Guardianu Abádí nikdy nepatril k prominentným šiitskym politikom, aj keď pôsobil ako poradca premiéra či minister telekomunikácií. Vyštudoval v Británii a patrí k skupine šiitskych politikov, ktorí sa v obrátili proti Malíkímu.
V prvom prejave Abádí hovoril o nutnosti zjednotenia Iračanov v boji proti sunnitským extrémistom ovládajúcim časť krajiny a ohrozujúcim etnické a náboženské menšiny.
„Musíme všetci spolupracovať, aby sme sa postavili teroristickej kampani v Iraku,“ povedal.
V pondelok nebolo celkom jasné, či Malíkí akceptoval Abádího vymenovanie a koniec svojej premiérskej kariéry. V Bagdade rozmiestnil lojálne milície na kľúčových miestach.
Obavy o puč
Niektorí analytici tvrdili, že jeho správanie vyzerá ako pokus o puč. O prevrate hovorí aj Malíkí, ale vinil z neho prezidenta.
Situácia bola v pondelok veľmi neprehľadná a z Bagdadu sa napríklad šírili aj správy o tom, že prestalo fungovať letisko.
Neočakávalo sa, že Malíkí by mohol vzdorovať rozhodnutiu prezidenta dlhú dobu.
Nepodporujú ho ani doma, nedôverujú mu ani Američania, ktorí sa zapojili do konfliktu so sunnitskými militantmi a nevideli ho ako vhodnú postavu pre budúcnosť Iraku.