WASHINGTON, BRATISLAVA. Americký prezident Barack Obama, nemecká kancelárka Angela Merkelová aj britský premiér David Cameron si cez víkend zavolali, aby varovali Rusko pred inváziou na Ukrajinu pod „zámienkou humanitárnej misie“.
Podľa Obamu by to bolo proti medzinárodnému právu. „Humanitárnu situáciu treba riešiť, ale nie tými, kto ju spôsobil,“ vyhlásila americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová.
Ak ju chce Rusko poslať, mali by ju podľa nej doniesť nezávislé organizácie ako Červený kríž.
„Ruský mierotvorca na Ukrajine je oxymoron. Pri každom kroku v kríze Rusi sabotovali mier, stále plne podporujú ozbrojených separatistov,“ dodala.
Ak by sa však ruský prezident Vladimir Putin predsa len rozhodol zasiahnuť na Donbase, kde vládne jednotky obkľúčili proruských separatistov, má podľa New York Times s americkou inváziou v Iraku o zámienku viac.
„Tak ako Obama hovorí, že chce ochrániť jezídov, môže Putin tvrdiť, že chce brániť po rusky hovoriacich pred ukrajinskými fašistami,“ napísal americký denník.
Podľa prezidentovho bezpečnostného poradcu Benjamina J. Rhodesa je tu jeden zásadný rozdiel. „Rusko nemá pozvánku od ukrajinskej vlády. My sme ju od Iračanov dostali.“
Ako si všimol aj Washington Post, inokedy mimoriadne kritické iránske noviny o americkom zásahu proti islamistom mlčali, čo naznačuje, že aj Irán zásah proti teroristom kontrolujúcim územie veľké ako Veľká Británia víta.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu