Tisíce ľudí ušli pred vojnou na východe Ukrajiny. Proruskí ozbrojenci si kladú pre Kyjev neprijateľné podmienky.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
DONECK, PRAHA. Prázdne ulice a občasné výbuchy. Najviac sú ostreľované južné a severozápadné okraje Donecka, mesta, kde ešte pred niekoľkými týždňami žilo takmer 950-tisíc ľudí.
Koľko ich zostalo v bytoch a domoch napriek dramaticky sa rozvíjajúcej situácii, nevie nikto. Rovnako sa až po boji zistí, koľko civilistov neprežilo obliehanie mesta.
Nie je jasné, čia strela zabila muža, ktorý žil so svojou rodinou na sídlisku Briketnaja v Donecku. Vrátil sa v sobotu z práce a pred paľbou sa rýchlo schoval so ženou a deťmi v kryte.
Keď všetko stíchlo, vyšiel na ulicu zistiť, aké sú škody. V tej chvíli neďaleko dopadla ďalšia nálož a črepiny ho na mieste usmrtili.
Nekončiace sa boje
Celé nedeľné dopoludnie v Donecku a jeho okolí bolo počuť ťažké delostrelectvo. Medzi ukrajinskými vojakmi stále dochádza k stratám.
Cez víkend zomrel podľa ukrajinskej televízie Espreso muž známej investigatívnej novinárky Tatiany Čornovolovej, keď sa snažil pomôcť zranenému vojakovi.
Napriek zlej situácii sa ešte v nedeľu dalo z mesta odísť vlakom. Každým dňom je však pohyb po uliciach menej bezpečný.
Úplne nemožné bolo vyjsť smerom na mestá Makajevka a Krasnyj Luč. Tadiaľ rebeli privážajú z Ruska muníciu a posily a separatisti sa premiestňujú medzi Luhanskom a Doneckom.
V nedeľu popoludní separatisti z takzvanej doneckej ľudovej republiky predsa len vyjadrili ochotu zastaviť paľbu. Pod podmienkou, že z mesta odídu ukrajinské jednotky a z Kyjeva, naopak, prídu najvyšší štátni predstavitelia.
V opačnom prípade nový premiér neuznanej republiky Alexander Zacharčenko sľúbil zmeniť Doneck na vojenský tábor a brániť každý meter. Jeho muži sú vraj v dobrej kondícii, ale civilisti trpia.
„Dúfame, že svetová verejnosť uplatní vplyv na krvilačné vedenie Ukrajiny a Doneck si nezopakuje osud Stalingradu,“ uviedol Zacharčenko.
Kyjev je pripravený vyhlásiť prímerie, len ak proruskí rebeli zložia zbrane.
"Táto iniciatíva ... by sa mala realizovať praktickými prostriedkami a nie slovami: vyvesením bielych vlajok a zložením zbraním," uviedol hovorca ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko, ktorého citovala agentúra Reuters.
Luhansk bez obchodov
Ešte s väčšími problémami bojuje Luhansk, ktorý je tiež vo vojenskej blokáde.
Sedem dní nie je v meste elektrina, nefunguje vodovod ani telefóny.
Na rozdiel od Donecka, kde sa ešte kadečo kúpiť dalo, väčšina obchodov je zavretá, iba posledné lekárne predávajú zvyšky zásob.
Banky zavreli, ľudia nedostali platy ani sociálne dávky. Na domoch visia cedule „Na predaj“. Stredne veľká luxusná vila stojí 11-tisíc dolárov, ale záujemcov niet.
[content type="avizo-clanok" id="7323800" url-type="sme-article" title="Píše britský historik Timothy Garton Ash:" img=""]Prespali sme anšlus, v Európe je naozaj vojna[/content]
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu