Vancouver 28. júna (TASR) - Kanadské mesto Vancouver sa stalo vyhľadávaným miestom amerických filmárov a tak si vyslúžilo prezývku severný Hollywood. Aké výhody a nevýhody však toto postavenie na mape filmového sveta prináša obyvateľom provincie Britská Kolumbia?
Filmová produkcia priniesla v roku 1999 tunajšej ekonomike zisk tri miliardy kanadských dolárov - je tak treťou najvýznamnejšou priemyslovou aktivitou tejto provincie.
V okolí Vancouveru sa v roku 1999 nakrútilo 114 celovečerných filmov. K tým známejším, ktoré však vznikli ešte pred týmto rokom v tejto provincii, patria napríklad Rocky IV so Sylvestrom Stallonem, Križovatka (Intersection) s Richardom Gerem a Sharon Stoneovou, či Double Jeopardy s Tommym Lee Jonesom a Ashley Juddovou.
A prečo sa práve Vancouver stal Mekkou amerického filmu? Z niekoľkých dôvodov. K tým hlavným patrí klesajúca hodnota kanadského doláru v porovnaní s americkým, podnebie, ktoré je vcelku bez extrémov, a dnes už početný štáb skúsených filmových technikov.
A napokon, vancouverské štvrte Yaletown a West End, ktoré, keď sa zmenia detaily ako sú názvy ulíc, farby poštových schránok a poznávacie čísla na autách, sú takmer na nerozoznanie od New Yorku.
Rozmach filmovej produkcie v Britskej Kolumbii priniesol aj iné pozitíva. Na univerzite Simona Frasera vznikla napríklad dnes už veľmi známa filmová fakulta. A dodávatelia rôznych služieb, ktoré patria k filmovaniu, napríklad občerstvenie, rekvizity a osvetlenie sa každý rok radujú z rastúcich príjmov.
Úspech filmárskeho priemyslu na severe kontinentu už zaregistroval aj ten pravý, teda kalifornský Hollywood. Americkí producenti by uvítali, keby ich vláda nejakým spôsobom ochránila pred kanadskou konkurenciu, to však nebude ľahké. Kanadu, Mexiko a USA spája totiž Severoamerická zmluva o voľnom trhu. A tá podporuje ekonomickú rivalitu, takže protiopatrenia, ktoré by americký filmový priemysel s nadšením uvítal, táto zmluva výslovne zakazuje.