BRATISLAVA. Khadija al-Saadiová sa narodila v Líbyi, v krajine bývalého diktátora Muammara Kaddáfího. Prenasledoval každého, kto sa iba náznakom vzoprel jeho režimu.
Jedným z odporcov bol aj jej otec Sami al-Saadi. S manželkou a deťmi musel utiecť najprv do Británie a neskôr do Číny.
V tom čase sa vláda Tonyho Blaira a administratíva Georga Busha snažili dohodnúť s diktátorom. Dúfali, že sa z neho stane spojenec vo vojne proti terorizmu.
To bol pravý dôvod, prečo sa CIA a jej britská MI6 zúčastnili v roku 2004 na únose líbyjskej rodiny, ktorú prinútili nastúpiť do lietadla v Hongkongu.
Hlavným cieľom ich spoločnej operácie bol práve Sami al-Saadi.
Odvtedy ubehlo desať rokov. Dnes 23-ročná Khadija žije so svojou rodinou opäť v Tripolise. Na univerzite študuje humanitné vedy a vo voľnom čase spolupracuje s mimovládnymi organizáciami.
Svoj životný príbeh pred pár dňami zverejnila.
Sprisahanie
Dlhé roky nedokázala používať svoje skutočné meno. Po úteku z Líbye našli nový domov na predmestí Londýna.
Kvôli bezpečnosti sa však museli často sťahovať. Poslednou zastávkou bola Čína, v ktorej sa to všetko začalo.
Khadija vo svojom rozprávaní opisuje dva lety, ktoré pred desiatimi rokmi pristáli na vojenskom letisku Mitiga v Líbyi.
V prvom lietadle prevážali šesťčlennú rodinu obklopenú strážcami. Na palube druhého lietadla iba o niekoľko dní neskôr cestoval v pohodlí Tony Blair, ktorý sa chystal na rokovania s Muammarom Kaddáfím.
Až s odstupom času sa dozvedela, že do Líbye sa vrátili vďaka informáciám, ktoré odovzdala britská tajná služba americkej a líbyjskej.
Návrat "domov"
Sedela v prvom lietadle. Bola jedným zo štyroch vyplašených detí, ktoré násilne odtrhli od rodičov.
"Mala som 12 rokov a snažila som sa upokojiť svojich mladších bratov a šesťročnú sestru. Strážcovia nás vzali za mamou iba raz počas 16-hodinového letu. Plakala a povedala nám, že nás berú do Kaddáfího Líbye. Krátko predtým ako lietadlo pristálo, mi strážnik povedal, aby som sa rozlúčila so svojím otcom v prednej časti lietadla. Uvidela som ho s ostrým predmetom zabodnutým v ramene. Pamätám si, ako sa na mne ochranka smiala. Potom som odpadla," spomína Khadija na nepríjemný zážitok pred desiatimi rokmi.
Keď vystúpili, mama, Khadija a jej sestra museli nastúpiť do jedného auta a otec s bratmi do druhého.
Khadija si bola istá, že ich popravia. Jediné, čo o Líbyi v tom čase vedela, bolo, že Kaddáfi chce dostať jej otca.
Väzenie aj po prepustení
Po dvoch mesiacoch mamu s deťmi prepustili. Kaddáfího ľudia ich všade prenasledovali, odpočúvali a zakázali im opustiť krajinu.
Otca prepustili rok pred revolúciou, no počas nej ho aj s bratom opäť zatkli.
Prvýkrát boli skutočne slobodní až po páde Kaddáfího režimu. Khadija opisuje tieto dni ako najlepšie vo svojom živote.
Sami nakoniec dostal po dohode s britskou vládou odškodné 2,23 milióna libier.
„Moja rodina si toho dosť vytrpela. Teraz budú mať šancu dokončiť si svoje vzdelanie v novej, slobodnej Líbyi. Ja si budem môcť dovoliť lekársku starostlivosť, ktorú potrebujem pre zranenia, ktoré som utrpel vo väzení,“ cituje Samiho slová portál huffingtonpost.co.uk.
Samiho al-Saadiho väznili šesť rokov. Brutálne ho bili a týrali. Britská strana napriek dohode s rodinou odmieta zodpovednosť.
Khadija hovorí, že ich príbeh je súčasťou spravodajskej správy senátneho výboru. Otázkou je, či ju zverejnia.
"Zaujímalo by ma, či sa Obama niekedy pýta sám seba, kto sú naozaj tí ľudia, o ktorých v správe číta," dodáva Khadija.
Predsedkyňa senátneho výboru pre spravodajské služby Dianne Feinstein už povedala, že to so zverejnením správy nebude také jednoduché.
Známe sú ďalšie prípady
Pravdivosť Khadijinho rozprávania potvrdzujú aj dokumenty, ktoré našla organizácia Human Rights Watch po páde líbyjského režimu.
Opisujú v nich prípad vodcu rebelov Abdela Hakima Belhaja, ktorého spolu s tehotnou manželkou Fatimou Boudcharovou zadržali vo februári 2004 v Malajzii na ceste do Londýna.
Jeho právnici tvrdia, že MI6 poslala fax líbyjskej tajnej službe, aby ju informovala o zadržaní.
Pár previezli do Tripolisu. Zaviazali im oči, zakryli hlavy kapucňami a spútali. Podľa jeho slov ho štyri roky mučili a držali v izolácii.
Dokumenty, ktoré sa objavili 3. septembra 2011, opisujú ponuku USA na prevoz najmenej štyroch zadržaných osôb do líbyjskej väznice s aktívnou účasťou Spojeného kráľovstva.
Portál theatlantic.com cituje správu organizácie, v ktorej sa píše, že spolupráca prebehla aj napriek tomu, že boli známe dôkazy o neľudských podmienkach v Líbyi.
2011 Libya External Security Building Documents