BRATISLAVA. Počet konfliktov a napätie môže s blížiacim sa koncom operácie ISAF v Afganistane narastať.
Afganské ozbrojené sily nie sú úplne pripravené zabezpečiť a garantovať bezpečnosť v celej krajine.
Myslí si to riaditeľ Centra pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA) Róbert Ondrejcsák.
"Kľúčový bude prvý rok po ukončení súčasnej bojovej misie Aliancie a USA, ako sa afganská vláda a ozbrojené sily vyrovnajú so situáciou. Ak sa im nepodarí zabezpečiť aspoň základnú mieru stability a bezpečnosti, tak celé regióny sa môžu dostať do stavu chaosu a bezpečnostného vákua," vysvetlil Ondrejcsák.
Bezpečnostná situácia v hlavnom meste Kábul a v niektorých severných regiónoch je podľa Ondrejcsáka lepšia, hoci nie úplne bezproblémová.
"Ale napríklad na juhu prebiehajú otvorené vojenské operácie. Navyše ani v relatívne stabilných oblastiach sa nedá hovoriť o 100-percentnej bezpečnosti, taká v Afganistane nikde neexistuje," dodal riaditeľ CENAA.
Bezpečnostná situácia na juhu ovplyvňuje aj slovenské jednotky. "V tej situácii sa, žiaľ, môže stať, že sa stanú terčom útokov."
Ukončenie operácie ISAF je naplánované na koniec roku 2014. Po skončení operácie ISAF bude NATO v Afganistane pôsobiť v rámci novej podpornej a poradenskej misie.
Tejto téme sa bude venovať aj summit NATO vo Walese, ktorý sa uskutoční od 4. do 5. septembra.
Slovensko už prostredníctvom šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka deklarovalo, že má záujem byť súčasťou novej tréningovej a výcvikovej misie NATO v Afganistane aj po roku 2014.