Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BAGDAD, BRATISLAVA. Militantné hnutie Islamský štát v Iraku a Sýrii (ISIS) obsadilo najväčšie iracké kresťanské mesto Karakoš.
To vyvolalo útek tisícok tamojších kresťanov a ešte prehĺbilo zúfalú situáciu tejto komunity.
ISIS obsadila časť Iraku a Sýrie a usiluje sa o vytvorenie kalifátu, kde nemajú náboženské menšiny žiadne miesto.
Žiadajú o pomoc
„Je to katastrofálna, tragická situácia. Žiadame o okamžitú intervenciu OSN,“ povedal AFP chaldejský biskup Joseph Thomas. Tvrdil, že jeho ľudia sú na úteku, v panike a strachu, čo prinesie vláda ISIS v ich meste.
Francúzsko už pre situáciu požiadalo o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady.
Americký prezident Barack Obama podľa New York Times zvažuje nálety a leteckú pomoc pre ohrozených Iračanov.
Militanti sa o dobytie severných častí Iraku pokúšajú už týždne. Bránia im v tom kurdskí bojovníci, ale bitku o Karakoš a mestá v jeho okolí zrejme stratili.
Kurdi tvrdia, že na ISIS nestačia a žiadajú o medzinárodnú intervenciu.
Okrem kresťanov sa postupu ISIS obávajú aj irackí jazídi, sekta, ktorú sunniti považujú za vyznávačov diabla, čo z jazídov robí jasný terč neznášanlivosti militantov.
Jazídi sa momentálne ukrývajú v horách zo strachu pred masakrom zo strany ISIS.
Islam alebo smrť
Postup ISIS na severe Iraku je rýchly a prejavuje sa okrem obsadzovania miest aj zhadzovaním krížov v kresťanských komunitách, pálením náboženských kníh označovaní kresťanských domov a tým, že ľuďom dávajú na výber buď konverziu na islam, alebo smrť.
OSN uvádza, že na úteku je asi 200-tisíc ľudí a označuje situáciu náboženských menšín na severe Iraku za humanitárnu katastrofu.
S problémami sa borí aj kurdská autonómna vláda, ktorá už nezvláda prísun utečencov z území obsadzovaných ISIS.
To, že ISIS obsadila časti irackého Kurdistanu, znamená, že organizácia ohrozuje nielen Sýriu a Irak, ale už aj Turecko.
Iracká vláda je proti ISIS takmer bezmocná a podľa New York Times sa spolieha len na letecké útoky, ktoré nestačia zastaviť územné zisky ISIS.
Raketový nástup ISIS v Iraku v júni tohto roka mnohých prekvapil. ISIS sa v krátkom čase podarilo obsadiť druhé najľudnatejšie iracké mesto Mosúl na rieky Tigris, či vojenskú základňu.