Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
MOSKVA, BRATISLAVA. Pri hraniciach s Ukrajinou majú Rusi okolo 20-tisíc vojakov, rozbehli tam cvičenie za účasti bojových lietadiel aj tankov či raketových systémov.
Kremeľ si tak vytvoril ideálne podmienky na rýchle vtrhnutie na východ Ukrajiny.
Riziko, že po marcovej anexii Krymu podnikne Rusko novú inváziu na ukrajinské územie, je podľa poľského premiéra aj NATO veľké.
Proruskí rebeli, ktorí sa ocitajú v obkľúčení ukrajinskej armády a strácajú mestá na Donbase, už dlho vyzývajú ruského prezidenta Vladimira Putina, aby im poslal posily.
Pomoc rebelom
„Máme dôvody obávať sa, že riziko priamej intervencie je oveľa vyššie ako po minulé dni,“ povedal na tlačovej konferencii poľský premiér Donald Tusk.
Ukrajinci aj Západ obviňujú Moskvu, že nielen poskytuje výzbroj proruským separatistom, ale aj ostreľujú ukrajinské pozície zo svojho územia.
Bezpečnostný analytik Pavel Felgenhauer pre Guardian povedal, že rebelom dodávajú ešte vyspelejšie zbrane vrátane odpaľovacieho zariadenia TOS1, ktoré dokáže vystreliť dva tucty bômb v krátkom slede.
„Ak bude pád Donecka, Luhanska a teda Novoruska zjavný, potom môže Rusko intervenovať skryto špeciálnymi jednotkami, podporou zo vzduchu a ešte účinejšími zbraňami,“ povedal Felgenhauer.
Európa nemá odpoveď
Nemci už Rusko vyzvali, aby svoje jednotky z hraníc stiahlo.
„Nebudeme hádať, čo má Rusko na mysli, ale môžeme vidieť, čo robí na mieste. Na východnej hranici Ukrajiny má 20-tisíc vojakov pripravených na boj,“ povedala hovorkyňa aliancie Oana Lungescu.
NATO sa obáva, že pod zámienkou „humanitárnej alebo mierovej misie“ rozbehne ofenzívu na východe Ukrajiny.
Otvorená intervencia by podľa poľského premiéra Donalda Tuska kompletne zmenila situáciu, „na ktorú Európa nemá odpoveď“.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu