Viedeň 28. júna (TASR) - Vo Viedni sa dnes začal trojdňový otvárací ceremoniál ôsmeho najväčšieho kultúrneho komplexu na svete - Museumsquartier. Po štvrťstoročí kontroverzných diskusií, 11 rokoch plánovacích prác a 38 mesiacoch výstavby dostáva tak metropola alpskej republiky centrum, ktoré má byť vlajkovou loďou kultúrneho diania v krajine.
Do barokového areálu bývalých cisárskych jazdiarní a stajní a neskoršieho veľtržného paláca implantovali architekti moderné objekty. Táto komplikovaná syntéza však vyvolala v odborných kruhoch aj určité rozpaky - nové budovy sú podľa nich chladné a pripomínajú skôr nekropoly či kobky, iné hlasy poukazujú na akúsi rezerváciu rakúskeho provincionalizmu, na to, že je to izolované mesto v meste a ďalej, že komplexu chýba výnimočná stavba, akou je napríklad sklenená pyramída v parížskom Louvri.
Výstavba Museumsquartier, ležiaceho v blízkosti imperiálneho Hofburgu, si vyžiadala dve miliardy šilingov, z čoho tri štvrtiny financoval štát a zvyšok mesto Viedeň. Do roku 2002 sa tam postupne nasťahuje 20 kultúrnych inštitúcií. V areáli bude aj šesť elegantných kaviarní, 37 bytov a tri desiatky ateliérov, kde budú môcť umelci pol roka bývať a tvoriť. Na pláne metra sa objavila aj nová stanica Museumsquartier.
Rakúska ministerka kultúry Elizabeth Gehrerová na dnešnej tlačovej konferencii vo Viedni zdôraznila, že toto dôležité dielo svojou ponukou a obsahom významne prispeje k šíreniu rakúskej kultúry vo svete a stane sa uzlom kultúrnej výmeny konfrontácií a prezentácií aktuálnych trendov. Poznamenala, že centrum vyrástlo bez politického a straníckeho vmiešavania sa.
Viedenský primátor Michael Häupl dodal, že Museumsquartier dá nové impulzy a inovačné akcenty kultúrnemu životu mesta a ako výdatný zdroj kreatívnej energie prispeje k rastu jeho medzinárodného významu. Očakáva sa, že centrum ročne navštívi okolo 1,1 milióna ľudí.
Nový komplex má dovedna 60.000 metrov štvorcových výstavnej plochy, čo je plocha ôsmich futbalových ihrísk. Práve tri nové budovy, ktoré vyrástli na nádvorí barokového areálu, sú magnetom centra. Je to Leopoldovo múzeum s už legendárnou zbierkou viedenského očného lekára Rudolfa Leopolda, zahŕňajúcou 5300 exemplárov, ďalej múzeum moderného umenia, ktorej ťažisko leží na zbierke súčasného umenia nemeckého čokoládového magnáta a zberateľa Petra Ludwiga, a napokon Kunst Halle, ktorá vzala na seba funkciu lokomotívy výstavných aktivít v hlavnom meste.
Leopoldovo múzeum i galériu moderného umenia sprístupnia až v septembri. Najväčší rakúsky galerijný a múzejný komplex otvorí v piatok rakúsky prezident Thomas Klestil.
(osobitný spravodajca TASR Ivan Melicherčík) vk dem