LONDÝN. Súčasné sedemročné prechodné obdobie pre občanov budúcich nových členov Európskej únie, kým získajú právo usadiť sa a pracovať vo Veľkej Británii, by sa malo predĺžiť.
Navrhuje to podpredseda britskej vlády Nick Clegg v prejave, ktorý podľa britských médií prednesie v pondelok.
Rozširovanie je ďaleko
Krajiny ako Spojené kráľovstvo musia mať podľa šéfa koaličných liberálnych demokratov právo "zatiahnuť brzdu" v prípade nadmerného počtu migrantov hroziaceho po zrušení takzvaných "prechodných kontrol".
"Je správne - a hovorím to ako proeurópan - ak reforma slobody pohybu zohľadňuje tieto skutočnosti," tvrdí Clegg.
Nejde podľa neho o "zatváranie dverí", ale o reguláciu prílivu ľudí do Británie "opatrným a čestným spôsobom".
Tvrdí, že je v záujme všetkých mať istotu, že keď sa pripojí k Únii nový člen, nevyskytnú sa "žiadne prekvapenia a nebude sa čoho báť".
Kandidátskymi krajinami sú momentálne Albánsko, Island, Čierna Hora, Srbsko a Turecko.
Dezignovaný predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker však povedal, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov sa Únia rozširovať nebude.
Clegg tiež navrhuje zrušiť možnosť predčasného povolenia pre pôsobenie podnikateľov, pretože ju zneužívajú prisťahovalci, ktorí sa vydávajú za obchodníkov a zaberajú slabo platené pracovné miesta.
Hlavná téma kampane
Prieskumy ukazujú, že obavy Britov z prisťahovalcov budú jednou z hlavných tém kampane pred voľbami v máji 2015.
Pod tlakom vzniku strán ako UKIP (Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva) premiér David Cameron prisľúbil, že znovu prerokuje postavenie Británie v Únii a sľúbil referendum o jej členstve v roku 2017, ak bude znovu zvolený.