KYJEV, SYDNEY. Pozorovatelia OBSE sa spolu s holandskými a austrálskymi leteckými expertmi vo štvrtok na hodinu dostali na miesto, kde dopadu zostreleného malajzijského lietadla.
Experti sa tento týždeň štyrikrát neúspešne pokúšali získať prístup na miesto nešťastia s cieľom zozbierať telesné pozostatky, dôkazy, ale aj osobné veci pasažierov, vždy sa však pre boje museli vrátiť do Donecka.
"Dnes použili inú prístupovú cestu," píše sa vo vyhlásení OBSE.
Pred novinármi však separatisti varovne vystrelili, aby im zabránili sprevádzať konvoj.
K troskám sa chystali aj Rusi
Prístup na miesto nešťastia umožnilo aj prerušenie vojenských operácií ukrajinskej armády v oblasti.
Vláda vyhovela výzve generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna na vyhlásenie prímeria v blízkosti miesta havárie a zaviedla jednodňové prímerie.
K vraku mali vo štvrtok prísť aj ruskí experti z úradu civilného letectva Rosaviacija.
Pri havárii prišlo o život všetkých 298 osôb na palube. Na mieste stále neodokryli telá do 80 obetí.
Parlament ratifikoval dohodu
Ukrajinský parlament vo štvrtok na svojom mimoriadnom zasadaní ratifikoval ukrajinsko-holandskú dohodu o medzinárodnej misii na zabezpečenie miesta havárie.
Podľa dokumentu bude medzinárodná misia pod vedením Holandska dohliadať na zabezpečenie ochrany miesta a pomáhať pri zhromažďovaní pozostatkov obetí.
Misia bude pozostávať z vojenského i civilného personálu z Holandska, Austrálie a - ak to bude nutné - aj ostatných štátov, ktorých občania sa nachádzali na palube letu MH17.
Členovia misie budú mať povolené nosiť so sebou zbrane a v prípade ohrozenia použiť silu.
V bieloruskom Minsku sa medzitým vyslanci Ruska a Ukrajiny dohodli, že cestu, ktorú využili experti, ponechajú otvorenú aj ďalej.