NEW YORK. Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v stredu jednomyseľne prijala rezolúciu, ktorou predĺžila mandát medzinárodnej politickej misii v Iraku a odsúdila tamojšiu ofenzívu nábožensko-extrémistickej skupiny Islamský štát a spriaznených milícií.
Povstanie sunnitských fundamentalistov blízkych sieti al-Kájda, ktorí prevzali kontrolu nad rozsiahlym územím, členovia označili za významnú hrozbu pre budúcnosť krajiny.
Výkonný orgán OSN v rezolúcii zdôrazňuje, že jediným spôsobom, ako môže iracké politické vedenie hrozbe čeliť, je "prijímanie rozhodnutí, ktoré budú krajinu zjednocovať".
Rada vyzýva všetky politické skupiny v krajine, aby prekonali nezhody a vytvorili novú vládu odrážajúcu zloženie irackého obyvateľstva.
Islamský štát sa ešte v júni zmocnil veľkej časti severozápadného Iraku vrátane druhého najväčšieho mesta krajiny Mósul, ktorú spojil s priľahlým územím Sýrie do spoločného "kalifátu".
Podľa údajov OSN pred postupujúcimi fundamentalistami utieklo z domova vyše milióna ľudí.
Iracký premiér Núrí al-Málikí v stredu oznámil, že jeho vláda vyčlenila na pomoc utečencom vyše 850 miliónov dolárov (634 miliónov eur), a vyzval šiitov zostávajúcich na obsadenom území, aby proti povstalcom bojovali.