Bukurešť 18. novembra (TASR) - Očakávaná pozvánka Rumunska do NATO bude splnením základného cieľa zahraničnej politiky Bukurešti po roku 1989 a prijatie krajiny do aliancie vo viacerých smeroch pozitívne ovplyvní situáciu v regióne. V rozhovore pre dnešné vydanie denníka Dinineata to vyhlási šéf rumunskej diplomacie Mircea Geoana.
Prijatím do NATO Rumunsko spolu s Bulharskom, Tureckom a Gréckom prispeje k bezpečnosti na západnom Balkáne, prijatím Rumunska a Bulharska sa celé južné krídlo stane zároveň východnou hranicou aliancie, čo umožní vytvorenie bariéry proti nekonvenčnému ohrozeniu. Členstvo Rumunska a Bulharska tiež vytvorí podmienky pre konsolidáciu demokratických hodnôt na Ukrajine a v Moldavsku, na Kaukaze a v strednej Ázii, dodal Geoana.
Odmietol úvahy, že zvýšenie "strategickej viditeľnosti" Rumunska je len výsledkom vývoja udalostí po 11. septembri 2001. Ako dodal rýchla reakcia a rozhodný postoj, ktorý Rumunsko zaujalo v boji proti terorizmu "medzinárodné spoločenstvo, samozrejme, zaznamenalo a ocenilo". Postup Rumunska však nebol výsledkom náhodného pohybu, ale prirodzeným dôsledkom kurzu, ktorý si Rumunsko zvolilo v uplynulých rokoch a ktorý je momentálne podrobovaný "skúške ohňom", vyhlásil minister.
Na otázku o vzťahu medzi pozíciou Rumunska ako kandidáta na členstvo v NATO a uchádzača o vstup do EÚ Geoana vyhlásil, že záujem jeho krajiny o udržanie silných transatlantických väzieb je v plnom súlade so záujmom v oblasti európskej integrácie. "Vstup do NATO a EÚ sú komplementárne ciele rumunskej zahraničnej politiky, ktoré sa vzájomne podporujú," povedal.