HAAG. Ukrajina v utorok vyjadrila pripravenosť na prímerie v okolí miesta dopadu trosiek lietadla spoločnosti Malaysia Airlines.
Prezident Petro Porošenko o tom podľa agentúry DPA informoval v telefonáte holandského premiéra Marka Rutteho s tým, že predpokladom je ústup proruských separatistov.
Holandský premiér predtým vyzval ukrajinské orgány, aby zastavili bojové operácie v blízkosti miesta pádu malajzijského lietadla.
Rezort pre bezpečnosť a spravodlivosť v Haagu v priebehu dňa informoval, že skupine holandských a austrálskych odborníkov sa ani v utorok, tretí deň po sebe, nepodarilo z Donecka dostať na spomínané miesto, a to vzhľadom na ťažké boje v oblasti.
Najprv ústup, potom prímerie
Ukrajina zaručuje prímerie, ak sa rebeli stiahnu aj z fronty, povedal v utorok v Haagu hovorca holandskej vlády po druhom rozhovore holandského premiéra s ukrajinským prezidentom.
Holandsko a Ukrajina podpísali v pondelok dohovor o vytvorení Medzinárodnej misie na ochranu vyšetrovania havárie.
Podľa informácií ukrajinskej agentúry UNIAN bude cieľom misie, ktorú vytvoria experti i členovia policajných zborov Holandska, Austrálie a ďalších krajín, koordinácia činnosti pri hľadaní zostávajúcich telesných pozostatkov obetí katastrofy a pri realizácii samotného vyšetrovania príčin tragédie zo 17. júla.
Ukrajinský parlament by mal dokument, v ktorom sa podľa utorkových informácií ukrajinských médií hovorí o ozbrojenej misii s právom použiť zbrane, ratifikovať vo štvrtok 31. júla 2014.
Rebeli: Amerika ovláda OBSE
Povstalci medzitým obvinili Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), že slúži americkým a ukrajinským záujmom, a pohrozili, že zabránia organizácii prísť na miesto zrútenia malajzijského dopravného lietadla.
Samozvaná Donecká ľudová republika v e-mailovom vyhlásení uviedla, že sa chystá zastaviť spoluprácu s OBSE, ktorá je poverená vyjednať prístup medzinárodných odborníkov na miesto havárie.
"OBSE nie je od samotného začiatku nestranná a koná v prospech Ukrajiny," uvádza sa vo vyhlásení povstalcov. "Ako sa ukázalo, OBSE je organizácia kompletne ovládaná Spojenými štátmi."
OBSE zatiaľ toto vyhlásenie nekomentovala.
Luhansku dochádzajú zásoby
Vládne jednotky sa aj v utorok snažili zatlačiť separatistov k ich hlavným centrám Doneck a Luhansk. Boje si počas dňa vyžiadali najmenej 22 civilných obetí.
Nemenovaný povstalecký zdroj povedal, že separatisti dostali posily a vojenské vybavenie, ktoré previezli cez hranice z Ruska.
Luhanskí ozbrojenci tiež očakávajú posily - kozákov zo združenia Veľká donská armáda, povedal riaditeľ ukrajinského Centra politických a vojenských štúdií Dmytro Tymčuk.
Z Luhansku prichádzajú informácie, že obyvateľom dochádzajú zásoby. Podľa mestskej rady je až 80 percent obchodov zatvorených a ľudia zápasia aj s nedostatkom pohonných hmôt.
Mimo prevádzky zostalo 12 centrálnych kotolní a osem staníc pre dodávky vody. Zničených je aj 21 materských škôl, 23 škôl, deväť internátov, autobusová stanica, farmaceutické sklady, 97 bytových blokov, 286 súkromných domov či tri zdravotnícke zariadenia.