GAZA, JERUZALEM. Ani Izrael ani Hamas v nedeľu nezložili zbrane napriek sérii vyhlásení o prímerí z oboch strán.
Izrael uskutočňoval nálety na Gazu a palestínski militanti pálili rakety na Izrael aj po tom, čo palestínske militantné hnutie navrhlo 24-hodinové prímerie od druhej hodiny poobede miestneho času.
"V reakcii na príhovor OSN, ako aj s prihliadnutím na situáciu našich ľudí a pri príležitosti sviatku íd al-fitr sa frakcie odporu dohodli, že podporia 24-hodinové humanitárne prímerie so začiatkom v nedeľu o 14.00 h (miestneho času)," povedal agentúre Reuters počas dňa hovorca Hamasu Samí abú Zuhrí.
Moslimský sviatok íd al-fitr, uvedený hovorcom Hamasu ako jeden z dôvodov vyhlásenia ich prímeria, sa začne v pondelok alebo utorok - v závislosti od toho, kde sa kedy ukáže mesačný nov. Trvá tri dni a je ukončením pôstneho mesiaca ramadán.
Izrael však návrh odmietol a jeho premiér Benjamin Netanjahu neskôr pre televíziu CNN upozornil, že "Hamas nedodržiava ani svoje vlastné prímerie, pokračuje v paľbe na nás, aj (teraz), keď spolu hovoríme".
Pochovávali blízkych, zháňali potraviny
Takmer tri týždne trvajúci konflikt v pásme Gazy si podľa miestnych zdrojov vyžiadal životy vyše 1100 Palestínčanov, zranenia utrpelo okolo 6000. Izrael hlási 43 padlých vojakov a dve obete z radov civilistov.
Počas sobotňajšieho humanitárneho prímeria sa pod ruinami bombardovaním zničených domov našlo ďalších viac ako 150 tiel Palestínčanov.
Vďaka humanitárnemu prímeriu sa do nemocníc podarilo previezť stovky zranených palestínskych civilistov, uviedla agentúra DPA.
Mnohí Palestínčania využili zastavenie paľby na pochovanie svojich blízkych, ktorí zahynuli pri náletoch a ostreľovaní, alebo sa vydali do obchodov nakúpiť si základné potraviny či prevzali balíky s humanitárnou pomocou, ktorú distribuovali rôzne organizácie.
Ďalší si prišli pozrieť škody na svojom majetku, ktoré napáchalo ostreľovanie.
V oblasti je zlá situácia so zásobovaním vodou a elektrinou, zlá je aj dostupnosť lekárskych služieb, keďže viacero nemocníc zasiahli delostrelecké granáty alebo nálety.
Izraelská armáda tieto útoky zdôvodnila tvrdením, že v blízkosti nemocníc pôsobili aktivisti Hamasu a ďalších radikálnych skupín.
Odmietli, že pália na civilistov zámerne
OSN medzičasom obe strany upozornila, že počas konfliktu spáchali činy, ktoré by boli byť považované za vojnové. Izrael odmieta podozrenie, že zámerne cieli na civilistov.
Izraelská vláda uviedla, že hlavným cieľom ofenzívy jej armády je zastaviť ostreľovanie izraelského územia z pásma Gazy.
Odkedy sa začala pozemná operácia izraelských síl, velenie armády rozšírilo jej cieľ aj o likvidáciu podzemných tunelov využívaných palestínskymi militantmi na prienik do Izraela.
Hovorca izraelskej armády pre televíziu CNN povedal, že objavených bolo viac ako 30 tunelov.
Izraelský denník Maariv cez víkend citoval vysokopostavených predstaviteľov armády, podľa ktorých malo hnutie Hamas v pláne využiť v septembri svoje podzemné tunely na vykonanie "megateroristického útoku".
Podľa predstaviteľov armády 200 militantov plánovalo do Izraela súčasne preniknúť cez desiatky tunelov, ktoré vyúsťujú neďaleko alebo dokonca vnútri izraelských obcí nachádzajúcich sa v blízkosti pásma Gazy.
Hamas mal v úmysle podniknúť tento útok počas židovského Nového roka, ktorý tento rok pripadá na 24.-26. september, uvádza Maariv. Jeho spravodajský článok citovala agentúra DPA.
Denník spresňuje, že tieto informácie pochádzajú priamo od bojovníkov islamistickej organizácie Hamas, zadržaných pri izraelskej ofenzíve v pásme Gazy.
Hovorkyňa izraelskej armády v Tel Avive správu z tlače bezprostredne nekomentovala, poznamenáva DPA.