Paríž 28. júna (TASR) - Plány americkej administratívy v oblasti protiraketovej obrany sú motivované ekonomickými záujmami. Vyhlásil to v stredu hovorca Kremľa Sergej Jastržembskij.
"Skutočným dôvodom americkej strategickej iniciatívy sú ekonomické a finančné záujmy. Týmto spôsobom sa chcú Spojené štáty udržať vo svojej súčasnej pozícii jedinej svetovej veľmoci. Severná Kórea, Pakistan, Líbya a Irán nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo," povedal Jastržembskij v Paríži.
Podľa vyjadrenia vysokého ruského predstaviteľa zdieľajú vlády v Paríži, Berlíne a Moskve rovnaký názor na iniciatívu amerického prezidenta Georgea W. Busha.
Pre Rusko je bezprostrednou hrozbou islamský fundamentalizmus, ktorý sa šíri v Čečensku s pomocou zahraničných sponzorov zo Saudskej Arábie, Jordánska a Pakistanu, povedal Jastržembskij, ktorý pricestoval do Paríža v súvislosti s prípravami cesty francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca do Ruska 1. júla.
Rusko, Čína a mnohé západoeurópske štáty vyjadrujú obavy z plánov amerického prezidenta vytvoriť systém protiraketovej obrany (NMD) v snahe ochrániť územie USA pred prípadnými útokmi tzv. nebezpečných štátov, ako sú Severná Kórea či Irak. Odporcovia NMD sa nazdávajú, že jeho vybudovanie by viedlo k novým pretekom v zbrojení a narušilo by strategickú rovnováhu vo svete.
Vytvorením NMD by Washington porušil Zmluvu o protiraketovej obrane (ABM) z roku 1972, ktorá je základom jadrovej rovnováhy medzi USA a Ruskom. ABM nepripúšťa budovanie systémov protiraketovej obrany kvôli tomu, aby ani jedna z veľmocí nemohla zaútočiť na druhú jadrovými raketami bez obáv z odvetného útoku zo strany jej rivala.
1 20 sla