ALŽÍR. Malijská vláda a povstalci z kmeňa Tuarégov vo štvrtok podpísali dohodu o mierových rokovaniach, ktorými by sa mohlo skončiť roky trvajúce povstanie na severe krajiny.
Púštna oblasť Azawád na severe krajiny bola za posledných 50 rokov dejiskom štyroch povstaní.
Dokument vyzýva na začatie rokovaní o "podstatných záležitostiach" v čase od 17. augusta do 11. septembra.
V októbri sa začne druhé kolo rozhovorov venované bezpečnostným otázkam, zmiereniu a humanitárnej pomoci.
Poslednou fázou procesu by podľa cestovnej mapy malo byť podpísanie mierovej zmluvy. Časový rámec pre tento krok však cestovná mapa nestanovuje.
Malijský minister zahraničných vecí Abdoulaye Diop na podpisovom akte vyjadril nádej, že cestovná mapa prinesie krajine trvalý mier. Ubezpečil, že malijská vláda splní svoje záväzky.
Už pred časom však jednoznačne vylúčila možnosť vyhlásenia nezávislosti severu územia krajiny, ale vyjadrila otvorenosť rokovaniam o poskytnutí väčších právomocí miestnym úradom.
Tuarégovia i arabské povstalecké skupiny totiž vládu už dlho obviňujú, že ignoruje záujmy a práva tohto regiónu.
Súčasný malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita, ktorý v prezidentskej kampani vystupoval proti cieľom doterajších tuarégskych povstaní, je podľa agentúry Reuters pod veľkým tlakom obyvateľstva na husto osídlenom juhu krajiny, ktoré si neželá, aby vyhovel povstalcom.
Názorové rozpory sú aj medzi rozličnými frakciami v rámci kmeňa Tuarégov a medzi tuarégskymi a arabskými separatistami, konštatuje Reuters.