Americká vláda tvrdí, že na ukrajinské pozície pália aj spoza hraníc s Ruskom. Dôkazy nezverejnila.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
WASHINGTON, BRATISLAVA. Namiesto občianskej vojny na Ukrajine sa čoraz viac dá hovoriť o vojne medzi Ukrajinou a Ruskom.
Kyjev už viackrát obvinil Moskvu, že ruská armáda nielen pomáha separatistom a aktívne im posiela zbrane, ale aj priamo ostreľuje ukrajinské pozície z Ruska.
Vo štvrtok to isté povedali americké ministerstvá zahraničných vecí a obrany. „Niekoľko dní ruská armáda strieľa delostrelectvom na Ukrajinu,“ povedal hovorca Pentagonu plukovník Steve Warren pre Fox News.
Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí dodala, že majú na to jasné dôkazy z prostredia tajných služieb. Odmietla ich však zverejniť, pretože by tým ohrozila americké spravodajské metódy.
Zmení to konflikt
„Ak by sa to potvrdilo, znamenalo by to dramatický nástup priameho zapojenia Ruska v konflikte na východnej Ukrajine,“ napísal denník Financial Times s tým, že to môže zmeniť „samotnú podstatu konfliktu“.
Američania taktiež údajne majú dôkazy, že Rusi posielajú separatistom ťažké zbrane vrátane protivzdušných raketových systémov. Opäť však novinárom neukázali dôkazy.
Pentagón v piatok vyhlásil, že presun viachlavňového raketometu veľkého kalibru z Ruska k separatistom môže byť každú chvíľu realitou. Zbraň je už údajne tak blízko hraníc, že jej odovzdanie do rúk proruských separatistov by mohlo prebehnúť ešte v piatok, napísala agentúra Reuters.
"Máme indície, že Rusi majú v blízkej budúcnosti v úmysle dodať (separatistom na Ukrajine) modernejšie viachlavňové raketové systémy," uviedol Warren s tým, že ide o zbraň s kalibrom do 200 milimetrov.
Warren naznačil, že bol zaznamenaný presun zbraňového systému smerom k rusko-ukrajinským hraniciam a k jeho odovzdaniu proruským separatistom môže vo veľmi krátkom čase.
"Sme presvedčení, že k odovzdaniu zariadenia môže dôjsť hocikedy, každú chvíľu," spresnil Warren.
Rusi zasa v piatok pre Ria Novosti tvrdili, že na ich územie dopadlo 40 mínometných striel. Malo sa tak stať neďaleko hraníc s Ukrajinou v provincii Rostov.
Ukrajinci hovoria, že cieľom ruského ostreľovania sú hraničné priechody. Kyjev sa snaží uzatvoriť hranicu s Ruskom, no nedarí sa mu to, niektoré priechody ovládajú rebeli.
Práve cez ne preniká na Ukrajinu ruská vojenská pomoc pre rebelov.
Dobyli Lysyčansk
Jej nárast má súvisieť s tým, že posledné týždne zaznamenali Ukrajinci na východe prvé úspechy. Znovuzískali viaceré mestá, ktoré okupovali separatisti. V piatok sa im podarilo dobyť späť stotisícové mesto Lysyčansk.
Ukrajinskej armáde sa darí aj preto, že na rebelov po mesiacoch váhania používa ťažkú techniku. Pozície rebelov bombardujú lietadlami aj raketami Grad.
To má však za následok aj nárast civilných obetí. Od začiatku konfliktu na východe Ukrajiny zahynulo odhadom 550 civilistov.
Používanie systému Grad ukrajinskou armádou v obývaných oblastiach kritizuje ľudskoprávna organizácia Human Right Watch. Podľa nej za deväť dní zabili v okolí Donecka pri štyroch útokoch najmenej šestnásť ľudí.