CHARKOV, BRATISLAVA. Štyri chladené vagóny mali v utorok v noci dopraviť z Torezu do Charkova pozostatky všetkých obetí letu MH–17.
Ukrajinský podpredseda vlády Volodymyr Grojsman povedal v pondelok médiám, že do vlaku naložili 282 tiel a 87 častí z ďalších šestnástich.
Medzinárodný vyšetrovací tím však tieto čísla poprel. „Istý som si jediným, že tiel je dvesto,“ cituje The Sydney Morning Herald jeho šéfa, Holanďana Jana Tuindera.
Austrálsky denník tiež tvrdí, že takýto vývoj situácie úplne podkopáva dôveryhodnosť kyjevskej vlády.
Ku kritike sa nepriamo pridal aj austrálsky premiér Tony Abbot, ktorý žiada, aby tridsaťpäť štvorcových kilometrov v okolí havárie zabezpečili medzinárodné sily. V boeingu zomrelo 38 Austrálčanov.
Ukrajinské úrady z naťahovania pátrania obviňujú separatistov, ktorí nielenže mali lietadlo zostreliť, ale aj znemožňovať prístup na miesto tragédie.
Ich vplyv spolu so zastaralou infraštruktúrou znamenal aj to, že preprava tiel trvala namiesto štyroch hodín sedemnásť.
Prvé telá sú v Holandsku
Separatisti už odovzdali čierne skrinky a dvesto nájdených tiel prevažne holandských občanov už vláda previezla do Holandska.
Na eindhovenskom letisku vzdali úctu pozostatkom kráľ Willem-Alexander a kráľovná Maxima. Pamiatku zosnulých si Holanďania uctili prvým holandským národným smútočným dňom po päťdesiatich rokoch.
Pátranie po ostatných telách na Ukrajine pokračuje. „Nájdeme ich. Neodídeme, kým všetkých nenájdeme,“ povedal v utorok médiám Tuinder.
Podľa separatistov sú pod troskami lietadla stále telá najmenej šestnástich ľudí.
So skrinkami nemanipulovali
Holandský úrad pre bezpečnosť v stredu prebral vedenie medzinárodného vyšetrovania.
Ešte večer oznámil, že s čiernymi skrinkami, ktoré medzitým previezli do Británie, sa nemanipulovalo.
Vyšetrovatelia sa na miesto dopadu zatiaľ nedostali, keďže im nemohli zaručiť bezpečnosť.
Tragédiu skúma 24-členný tím zložený zo zástupcov Ukrajiny, Malajzie, Nemecka, USA, Británie, Ruska a Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo.