SME

Ján Čarnogurský bude otcom!

Ján Čarnogurský bude mať syna! Pochopiteľne, nie bývalý predseda vlády, minister a dlhoročný predseda KDH, ale jeho syn. Čerstvý tridsiatnik otcovi akoby z oka vypadol. Nielen výzorom, ale aj sfarbením hlasu a nepopierateľnou charizmou. Je právnikom ...

 

Ján Čarnogurský ml. s manželkou Monikou. FOTO SME – PAVOL MAJER

Ján Čarnogurský bude mať syna! Pochopiteľne, nie bývalý predseda vlády, minister a dlhoročný predseda KDH, ale jeho syn. Čerstvý tridsiatnik otcovi akoby z oka vypadol. Nielen výzorom, ale aj sfarbením hlasu a nepopierateľnou charizmou. Je právnikom vo firme s vyčerpávajúcim názvom CMS Čarnogurský Strommer Reich-Rohrwig, ale to, či bude právnikom ako otec a dedo aj politikov vnuk, nebude isté niekoľko rokov. To, že sa bude volať po dedovi i otcovi, je jasné už teraz. Bude Samuel Ján.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Samuel Ján dostane meno po dedoch z manželkinej i otcovej strany. Do rodného listu a občianskeho preukazu sa píše len jedno meno, a to bude Samuel. Čarnogurský sa už teraz smial: „Keď sa narodí, tak mu hneď poviem, kto už sa oňho zaujímal!“ Jeho budúci dedo-politik je narodený 1. januára: „Má ľahko zapamätateľné narodeniny.“ (Smiech.) Ak sa narodí presne v termíne, bude mať Samuel podobný osud – vianočné darčeky sa mu prekryjú s narodeninovými. „Priznám sa, mal som kacírsku myšlienku, že keď sa narodí 24. decembra, tak ho nazveme Adam. Nech ušetríme!“ Meniny, narodeniny a Vianoce v jeden deň by však boli predsa len silná káva.

S prípravou na prvé otcovstvo pomáha mladému Čarnogurskému manželka. „Absolvoval som už školu v prebaľovaní na hračkárskom macíkovi. Monika dbá o to, aby som sa naučil všetko vopred, otcovstvo ma rozhodne nezastihne nepripraveného.“ Pri rozprávaní mu hrá na perách spokojný úsmev budúceho otca a celkom zbytočne dodáva: „Veľmi sa teším.“ (mvl)

SkryťVypnúť reklamu

 

 

 

FOTO SME – PAVOL MAJER

Ján Čarnogurský mladší. V reálnej právnickej praxi nemusí byť na súdoch boxerom. „Aj preto, že máme relatívne málo sporovej agendy, a teda súdnych pojednávaní.“ Snažia sa klientovi pomáhať tak, aby spor vôbec nevznikol. Takže si skôr vyboxoval svoj priestor na slovenskom právnickom poli. Kedysi sa venoval kickboxu. Dnes býva v luxusnom byte v centre Bratislavy, susedom mu je aj čerstvý minister Dzurindovej vlády Ľudo Kaník. „Ako sused je celkom dobrý,“ bližšie sa nepoznajú. Byt je podkrovný, dvojpodlažný, so súkromným schodiskom. Zariadený je striedmo, ale s nedbalou eleganciou. Dominantou je otvorený priestor veľkosti zhruba päťdesiat štvorcových metrov. V ňom je kuchyňa, klavír, sedačka – na nej predviedol Čarnogurský tréning prebaľovania následníka.

SkryťVypnúť reklamu

 

Mladý Čarnogurský sa stretáva často nielen s otcom, ale s celou rodinou. Je mladší zo štyroch súrodencov a rodina drží pohromade. Exminister Ján Čarnogurský však rozhodnutie návratu do advokácie s deťmi nekonzultoval. „Otec bude určite konkurenciou, nebezpečnou a tvrdou. A držíme mu palce! No a ak nám bude chcieť prebrať klientov, pokojne môže. Nám to neprekáža, klientov máme dosť.“

Tento mladý tridsiatnik si žije veľmi dobre. Len byt v centre mesta je ukážkou prepychu a peňazí. V jeho advokátskej praxi, kde je so zahraničnými spoločníkmi, sa ich zrejme točí dosť.

Prvý klient: mama

Mladý Ján Čarnogurský študoval na univerzite vo Viedni, v Rakúsku však robiť nezostal. Vrátil sa na Slovensko a tu si na právnickej fakulte celú procedúru zopakoval. Jedným z jeho prvých úspešných prípadov bolo zastupovanie matky v spore s vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom. Ten sa mal manželke zarytého politického rivala verejne ospravedlniť za výrok, ktorým sa v roku 1995 zaskvel v televíznom Pressclube.

SkryťVypnúť reklamu

Mečiar tam povedal niečo v zmysle: Keď chce pán Čarnogurský vedieť, kde som bol včera v noci, nech sa opýta svojej ženy. Pani Marta sa pochopiteľne urazila, nežiadala však vyplatenie peňazí, ale veľkodušne iba ospravedlnenie. Mečiar to urobil. Musel.

„Byť synom politika prináša svoje klady i zápory. Každý, kto ma nepoznal, ma posudzoval podľa otca. Buď pozitívne, alebo negatívne. Podľa vzťahu dotyčnej osoby k môjmu otcovi, a nie ku mne.“

Slovenskí Kennedyovci?

Rodina Čarnogurských patrí už k tradičným protagonistom politického divadla na Slovensku. Ján Čarnogurský bol ešte pred pár rokmi predsedom KDH a donedávna ministrom spravodlivosti. Tesne pred uzatvorením kandidátky KDH v septembrových voľbách sa nominácie vzdala manželka exministra Marta Čarnogurská. Vo vysokej politike sa angažoval aj Jánov brat Ivan. Bol podpredsedom Slovenskej národnej rady a z politiky odišiel v roku 1993. Dnes úspešne podniká.

SkryťVypnúť reklamu

Obaja bratia išli angažovaním sa v politike v šľapajach otca Pavla, ktorý patril k spolupracovníkom medzivojnového politika Karola Sidora. Počas slovenského štátu bol Karol Sidor veľvyslancom Slovenska vo Vatikáne, podľa exministra Jána Čarnogurského bol pre svoj odpor proti politike nacistického Nemecka v roku 1939 takto vytlačený zo slovenskej politiky. Vyjadrenie vyznieva skoro ako ospravedlnenie pôsobenia otca v protižidovskej Tisovej republike. Aj on začal študovať právo, ale ako hovorí mladý Ján Čarnogurský, „z politických dôvodov ho nedokončil“.

Úvahy o vstupe do politiky tridsaťročný advokát zatiaľ odmieta. „Nie som členom KDH ani inej strany, a ani sa do politiky nechystám.“ Chce zostať právnikom.

Fico? Skrachovaný právnik

V práci trávil mladý Čarnogurský v začiatkoch desať– až dvanásť hodín denne. Klientov majú „o dosť viac ako päťdesiat“, zaujímavým prípadom je napríklad zastupovanie Františka Mojžiša. Tomu poskytovali pri zakladaní družstva Drukos-Výnos právne poradenstvo. Čarnogurský sa obhajuje tým, že poskytol len právnu radu a nenesie zodpovednosť za jej zneužitie.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z ich najväčších úspechov bol vyhraný spor o zmenku Stredoslovenských elektrární. Vyriešením kauzy protiprávne vystavenej zmenky vtedy podľa Čarnogurského zachránili Slovensku tridsať miliónov dolárov. Zato dostali polpercentnú odmenu. „Čo je veľmi málo. Bežne sa dáva dva až päť percent. Honorár bol teda stopäťdesiattisíc dolárov.“ Nie 390-tisíc, ako hovoril kedysi Robert Fico?

,,Pán Fico je skrachovaným právnikom, ktorého môj otec pre neschopnosť odvolal zo Štrasburgu, kde zastupoval Slovensko. A tak sa to snaží luftovať si cezo mňa, pretože na otca si netrúfa.“

Rodinka Čarnogurských sa však v týchto dňoch politikou skôr nezaoberá. Mladý advokát si pomaly môže popustiť tempo aj v práci. Avizoval tam už, že kolegovia sa budú musieť po narodení jeho syna viac snažiť, lebo: „Ja sa budem snažiť menej.“ Chce sa veľa venovať synovi a už dnes si cvičí základné úkony na hračke-macíkovi. Hračiek už majú pripravených kopu vo veľkej škatuli. A o kačičke manželka Monika hovorí: „Táto nie je pre malého, tá je Jankova. Dokonca s ňou spáva!“

SkryťVypnúť reklamu

Osobný priateľ: Siskár Hrbáček

Vo februári bolo odročené neverejné zasadnutie v kauze zavlečenia Michala Kováča do cudziny. Jedným z obžalovaných v tejto veci je aj Michal Hrbáček, ktorý je v súčasnosti predsedom predstavenstva akciovej spoločnosti Chirana T Injekta. Túto spoločnosť zastupuje aj advokát Ján Čarnogurský mladší. Práve jeho otec Ján Čarnogurský v apríli 1998 zverejnil pozíciu Michala Hrbáčka v Lexovej SIS – pracoval tam ako šéf odboru špeciálnych operácií.

Podľa vtedajších slov exministra spravodlivosti sa mal Hrbáček podieľať na zavlečení mladého Kováča do Rakúska, aj na vlámaní do sekretariátu KDH v Prešove v roku 1996. O pár rokov bol Hrbáček hosťom na oslave tridsiatych narodenín Jána Čarnogurského mladšieho.

Tomu je dobre známa minulosť priateľa. To, že pracoval v SIS v čase, keď jej šéfoval Ivan Lexa, vie tiež. Kauzu Kováčovho zavlečenia považuje advokát za „postavenú na vode“. „A keby aj neboli amnestie, neviem si dosť dobre predstaviť, že by to Michal spravil.“

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí o ňom ako o osobnom priateľovi i o odborníkovi v oblasti tajných služieb: „Podľa môjho názoru je na škodu SIS, že človek ako on už v SIS nepracuje. Obviniť dnes môžete kdekoho, ale preukázať niekomu vinu pred súdom je dosť zložité a ešte sa to nikomu nepodarilo. Novinári sa o ňom zväčša nevyjadrujú veľmi pekne. Ja ho však poznám veľmi dobre ešte zo svojich študentských čias, keď sme spolu trénovali kickbox. Je to v mojich očiach slušný človek.“

(mvl)

Autor: MARCEL VLNA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 071
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 595
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 125
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 670
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 608
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 271
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 863
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu