Agentúrnu správu sme nahradili článkom z denníka SME
BRUSEL, BRATISLAVA. Čas na prestávku? S touto otázkou dali holandské noviny NRC na titulku premiéra Marka Rutteho, ako si podáva ruku s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Ten je podľa západných lídrov svojou podporou proruských separatistov na východe Ukrajiny hlavným zodpovedným za tragické zostrelenie civilného lietadla Malaysia Airlines, v ktorom vo štvrtok zomrelo 298 ľudí, najviac z Holandska.
Zásadná zmena
Aj preto sa v utorok na stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín EÚ v Bruseli dohodli na urýchlenej príprave prísnejších sankcií proti Rusku.
„Nálada je jednotne a jednoznačne reagovať na to, čo sa stalo,“ povedal SME veľvyslanec pri Únii Ivan Korčok.
Slovensko nie je posadnuté sankciami, ale podporí Úniu, povedal šéf našej diplomacie Miroslav Lajčák.
„Všetci musia niesť svoj podiel negatívneho dopadu takýchto sankcií. To znamená, aby sme nešli do toho nerozvážne,“ hovoril Lajčák. V Bruseli hovoril aj o reverze plynu so šéfom ukrajinskej diplomacie Pavlom Klimkinom.
Únia rozšíri zoznam osôb, ktorým zakážu vstup a zmrazia účty. Na konkrétnych menách sa ministri dohodnú vo štvrtok.
Ministri zároveň poverili Európsku komisiu, aby pripravila návrh možných razantnejších ekonomických sankcií voči Rusku, ktoré by sa mali týkať zbrojného, energetického a finančného sektora.
Sankcie zavedú v prípade, ak Moskva neustúpi od politky destabilizácie situácie na Ukrajine.
Premiér Holandska Mark Rutte pred stretnutím ministrov vyhlásil, že po štvrtku sa vzťahy jeho krajiny s Ruskom zásadne zmenili.
Európski diplomati v spoločnom vyhlásení vyzvali Rusko, aby zastavilo prúdenie zbraní, vojenskej techniky a militantov cez svoje hranice na Ukrajinu a stiahlo svoje jednotky spoza hraníc.
„V doneckých uliciach sú modernizované tanky T64. Nekúpite ich len tak v drogérii,“ povedal švédsky minister Carl Bildt podľa Reuters.
Kde sú dôkazy?
Americké ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že má dôkazy, „ktoré jasne a presvedčivo naznačujú, že lietadlo MH17 zostrelila strela zem-vzduch systému SA-11, ktorú vypustili z oblasti kontrolovanej separatistami“.
Ukrajinská tajná služba SBU dokonca tvrdí, že spúšť stlačil ruský špecialista.
„Kde máte dôkazy?“ pýtala sa Američanov podľa NBC ruská veľvyslankyňa v Malajzii Ľudmila Vorobjevová. Proruskí separatisti aj Moskva obviňujú z útoku na lietadlo Ukrajincov.
Prvá analýza trosiek Boeingu 777 Malaysia Airlines však potvrdzuje, že stroj vo štvrtok zostrelila raketa zem-vzduch z komplexu Buk.
Analytik magazínu Jane's Reed Foster urobil pre New York Times rozbor fotografií trosiek lietadla.
„Hoci sa z nich nedá určiť presný typ rakety, charakter škôd je podobný účinkom strely systému Buk (SA-11), ktorý údajne zostrelil boeing,“ povedal Foster.
Lietadlo podľa neho zasiahla strela, ktorá tesne pred cieľom exploduje. Škoda aj šrapnely z rakety vystrelenej z lietadla by podľa neho vyzerali inak.
Ruská verzia neuspela
Západ nepovažuje teóriu ruského ministerstva obrany o ukrajinskom bojovom lietadle Su-25, ktoré malo letieť krátko pred zostrelením okolo boeingu, za serióznu.
Americká diplomacia ju označila za „zúfalú propagandu“ a kritizoval ju aj ruský vojenský expert.
„Neškrabme si ľavé ucho pravou rukou, podľa mňa sa to tak nemohlo stať,“ povedal pre ruskú televíziu RBK expert Vadim Lukaševič.
Pripomenul, že Su-25 je bojové lietadlo a neútočí na vzdušné ciele. „Na také účely majú Ukrajinci predsa stíhačky Su-27.“
Ukrajinci odmietajú aj ruskú verziu, že z oblasti stiahli po páde boeingu tri protiletecké systémy.
Argumentujú, že proti rebelom ich nepoužívali, keďže nemajú lietadlá. Naopak separatisti im ich zostrelili vyše tucta.