Nájdené telá z boeingu sú v chladiarenských vozňoch v Toreze. Prezident potvrdil, že rebeli majú čierne skrinky.
TOREZ, BRATISLAVA. To je horšie ako peklo, komentovali prví zástupcovia OBSE, keď sa dostali na miesto, kde vo štvrtok padlo zostrelené lietadlo.
Tú chvíľu, čo im proruskí separatisti dovolili kráčať neďaleko mesta Torez pri Donecku, videli časti ľudských tiel porozhadzované po celej oblasti.
Ešte ani v nedeľu, keď konečne naložili prvé telá do chladiarenských vozňov vo vlaku smerom do Donecka, neboli nájdené pozostatky okolo sto obetí nešťastia.
Premiér samozvanej doneckej republiky Alexander Borodaj ubezpečoval, že s telami vo vlaku ani nepohnú a odovzdajú ich medzinárodným leteckým expertom.
Rovnako sľúbil dať expertom čierne skrinky, o ktorých tvrdí, že ich našli. Potvrdzujú to aj odposluchy ukrajinskej tajnej služby SBU a vyjadrenia prezidenta.
Telá v horúčave na poli
More body bags lined up at #mh17 crash site in #ukraine . Around 200 now removed and on special refrigerated train pic.twitter.com/XE5xyP3EkD
— Richard Galpin (@Richardgalpin) July 20, 2014 Holandsko zo správ zúri Zo zaobchádzania s telami zúrili Holanďania, ktorí mali v lietadle skoro dvesto ľudí, aj Malajzijčania.
„Nemôžeme tolerovať činy, ktoré nám bránia, aby sme sa dozvedeli pravdu o tom, čo sa stalo letu MH17,“ naliehali Malaysia Airlines.
„Áno, stal sa geopolitickou otázkou. Nesmieme zabúdať, že ide o ľudskú tragédiu, telá 298 ľudí tu ležia neprikryté už niekoľko dní od nehody,“ citovali Financial Times leteckú spoločnosť.
„Sme nahnevaní a zúrime zo správ z miesta nešťastia,“ povedal šéf holandskej diplomacie Frans Timmermans ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi.
Ten vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby separatistov z Doneckej a Luhanskej oblasti označilo za teroristickú organizáciu.
O vydaní tiel sa s rebelmi pokúšajú rokovať. Nemecko, Francúzsko a Británia tlačia na Rusko a hrozia novými sankciami.
Holandskí experti by mali od pondelka koordinovať identifikovanie mŕtvych.
Zostrelili trinásť strojov Podľa Kyjeva im Rusko aj po tragédii v posledných 24 hodinách dodalo „štyri tanky, tri systémy Grad a štyri obrnené armádne vozidlá“.
Vojenskí experti citovaní britským denníkom Guardian tvrdia, že rebeli sa snažia zničiť akékoľvek dôkazy o tom, že vo štvrtok strieľali z raketového systému Buk, ktorého dolet je vyše 20 kilometrov.
Práve ten podľa ukrajinských a západných tajných služieb zostrelil z oblasti kontrolovanej separatistami malajzijské lietadlo.
Ukrajinský vicepremiér Volodymyr Groisman zrátal, že rebeli im zostrelili 13 lietadiel alebo vrtuľníkov.
Transportér An-26 zostrelili vo výške viac ako šesťtisíc metrov, z čoho podozrievajú aj Rusov.
Nájsť hlavný dôkaz môže byť komplikované.
„Dostali príkaz z ruskej strany zahladiť stopy. Bude ťažké nájsť batériu,“ citoval Guardian ruského experta Igora Sutjagina z britského bezpečnostného thinktanku Royal United Service Institute.