V Gaze sú problémy s vodou, elektrinou i ošetrením.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
TEL AVIV, BRATISLAVA. Izraelská pozemná operácia v Gaze už po troch dňoch ukázala, aké riskantné je pre židovský štát posielať vojakov do pásma.
Počet obetí v Gaze sa znásobil, v pásme medzi civilistami je evidentná panika, humanitárne organizácie hovoria o kríze a izraelská armáda už má celkovo osemnásť mŕtvych a jedného zajatého vojaka.
Na ostatných príslušníkov jej armády čakajú v neprehľadných uličkách Gazy na všetko pripravení militanti.
Palestínskych obetí je od začiatku pôvodne leteckej izraelskej operácie viac ako 400, len v nedeľu zahynulo osemdesiat ľudí. Podľa OSN to boli väčšinou civilisti.
Agentúra AFP uviedla, že medzi mŕtvymi sú dve deti a syn Chalíla Hajá, vysokého predstaviteľa radikálneho hnutia Hamas.
Na izraelskej strane sa počet obetí zvýšil o dve deti. Mŕtvych Izraelčanov je od začiatku konfliktu sedem.
Zničil 40 tunelov
Štvrtá operácia
- v júni 2006 Izrael uskutočnil v Gaze neúspešnú operáciu Letný dážď, aby oslobodil vojaka Šalita, zahynulo 400 Palestínčanov 3 Izraelčania,
- v roku 2008 to boli dve operácie na zničenie infraštruktúry Hamasu, pri druhej zahynulo 1400 Palestínčanov a 13 Izraelčanov,
- v roku 2010 pri operácii Pilier obrany Izrael zabil vojenského veliteľa Džabárího a zničil odpalisko iránskych rakiet,
- súčasná operácia je štvrtým konfliktom od roku 2005, keď sa Izrael stiahol z Gazy.
Izrael tvrdí, že od štvrtkovej noci, keď do pásma poslal tanky a buldozéry, sa mu podarilo zničiť 40 tunelov, cez ktoré Hamas pašuje zbrane aj svojich bojovníkov.
Zničenie tunelov má byť hlavným cieľom izraelských vojakov.
Napriek tomu, že Hamas je pod silným tlakom zo vzduchu, mora aj zeme, stále dokáže ostreľovať Izrael, ktorého protiraketový systém Železná kupola je v pohotovosti.
Cez víkend izraelské vojská postúpili od takmer neobývaných prihraničných oblastí do zaľudnených zón v Gaza City a vyvolali útek tisícov Palestínčanov.
Podľa tamojších zdrojov bola najhoršia situácia vo štvrti Sidžájá, kde zahynulo pri izraelskom ostreľovaní najmenej 40 ľudí.
Televízia CNN informovala, že zo Sidžáje utekali vyplašení obyvatelia a za sebou nechávali mŕtve telá obetí izraelských útokov.
Systém kolabuje
Ľudia z Gazy utekajú hlavne do objektov OSN. Čakajú, že im medzinárodná organizácia poskytne ochranu, jedlo i ošetrenie.
Organizácia OSN pre utečencov poskytla svoje školy, ale upozorňuje, že situácia začína byť neúnosná a systém pomoci onedlho skolabuje.
Na OSN sa s prosbou o pomoc obrátilo viac ako 60-tisíc Palestínčanov.
V Gaze sú problémy s vodou, elektrinou aj zdravotníckou starostlivosťou.
Krátke prímerie
Izrael na výzvy, aby zmiernil tlak na civilistov, reagoval tak, že prisľúbil poľnú nemocnicu pri hraniciach s Gazou, kde budú ošetrovať ženy a deti.
Neskôr súhlasil s krátkym dvojhodinovým humanitárnym zastavením paľby. Vydržalo hodinu. Podľa Izraela ho prvý porušil Hamas.
O dlhodobom zastavení paľby sa niekoľkokrát vyjednávalo a objavilo sa niekoľko verzií jeho podmienok a podoby, no diplomacia nateraz neuspela.
Po víkende by sa vyjednávania mohli zintenzívniť, ale to nemusí znamenať, že to bude viesť k dohode.
Hamas minulý týždeň odmietol podmienky prímeria a navrhol vlastné, Izrael zase podľa denníka Guardian nesúhlasí s tým, aby vyjednávania viedol Katar.
Do egyptskej Káhiry smeruje aj šéf americkej diplomacie John Kerry a pokúsi sa dohodnúť okamžité ukončenie bojov.
Posiela ho prezident Barack Obama, ktorý v nedeľu povedal izraelskému premiérovi, že je znepokojený počtom obetí, hoci právo Izraela brániť sa podporuje.
Svet demonštruje
Na podporu Palestínčanov sa cez víkend demonštrovalo na niekoľkých miestach v zahraničí.
V Izraeli zase boli demonštrácie pre vojenský zásah v Gaze. Niektoré ho podporovali, iné odsudzovali.
„Bohužiaľ, výzvy na prímerie neboli vypočuté, naopak, je tu riziko ďalšieho zvyšovania počtu civilných obetí, čo nás znepokojuje,“ povedal v Jeruzaleme francúzsky šéf diplomacie Laurent Fabius.