1.Korean Airlines (1983)
Prvý septembrový deň 1983, v čase studenej vojny, letel Boeing 747 kórejskej spoločnosti z Aljašky do Soulu. Na palube bolo 269 ľudí.
Lietadlo sa však nesprávne nastaveným autopilotom odchýlilo od pôvodného kurzu a vletelo do sovietskeho vzdušného priestoru.
Sovietske stíhačky ho hodinu sledovali, podľa televízie CNN sa nepokúšali o rádiové spojenie. Pilot neskôr prezradil CNN, že sa čudoval, či nejde o civilné lietadlo, ale poslúchol rozkaz a zničil narušiteľa.
Americký prezident Ronald Reagan to nazval „zločinom proti ľudskosti“. Na palube bol aj jeden americký kongresman.
2.Iran Air (1988)
Koncom 80. rokov bola v okolí Hormúzskeho prielivu medzi Američanmi a Iránom napätá atmosféra. V júli 1988 zaútočili v oblasti iránske člny na jeden z amerických vrtuľníkov.
Americký krížnik vtedy spozoroval na radare lietadlo, ktoré tam nemalo byť. Neidentifikovalo sa a chvíľu udávalo vojnový kód. Americký krížnik v regióne sa bál, že ide o bombardér a zostrelil ho.
Bodka na radare bol však civilný let iránskych aerolínii, Američania zničili Airbus A300 s 290 ľuďmi na palube. Stroj letel z iránskeho mesta Bandar Abbas do Dubaja.
Američania sa za zostrelenie nikdy neospravedlnili. Irán ich zažaloval a Washington sa nakoniec rozhodol zaplatiť v roku 1996 odškodné 62 miliónov dolárov rodinám obetí.
3.Siberian Airlines (2001)
Civilné lietadlo už v minulosti zostrelila omylom aj ukrajinská armáda. Stalo sa tak v roku 2001 a zasiahli Tupolev ruskej spoločnosti Siberian Airlines.
Lietadlo letelo z Tel Avivu do Novosibirska a medzi 78 obeťami bola väčšina Izraelčanov s ruským pôvodom, ktorí leteli navštíviť na Sibír rodiny. Lietadlo spadlo do Čierneho mora asi 350 kilometrov juhovýchodne od Krymu.
Ukrajinská armáda mala v tom čase v oblasti cvičenie. Podľa portálu Vox vystrelila vtedy 23 rakiet zem-vzduch.
Podľa New York Times experti predpokladali, že jedna z vystrelených striel S-200 sa automaticky zamerala na lietadlo, keď minula zničený cieľ.
„Vybuchla pätnásť metrov od lietadla a zasypala ho 350 šrapnelmi. Kapitán a navigátor lietadla zahynuli takmer okamžite,“ napísal americký denník pár dní po spomínanej katastrofe.
Ukrajinci pritom deväť dní zapierali, že by omylom zostrelili lietadlo. Nakoniec sa vtedajší prezident Leonid Kučma priznal, že išlo o „tragickú náhodu“.
Odvolal ministra obrany a Ukrajinci v nasledujúcich rokoch vyplatili rodinám odškodné celkovo v hodnote 15,6 milióna eur.