Let MH17 z Amsterdamu sa zrútil nad separatistami pri Hrabove
Zahynulo 298 ľudí - z Holandska, Malajzie, Británie aj USA
americký prezident obvinil Rusko z dodávania zbraní separatistom
nález dvoch čiernych skriniek ohlásili ukrajinské zložky, o jednej hovoria rebeli
zástupcovia OBSE nedostali úplný prístup na mieste nehody
KYJEV. Malajzijské lietadlo, ktoré sa zrútilo vo štvrtok večer na rusko-ukrajinských hraniciach, zostrelila raketa vypálená zo zeme.
Zhodujú sa na tom ukrajinské, ruské aj americké zdroje.
Americké tajné služby potvrdili použitie raketového systému zem-vzduch a výbuch lietadla na základe snímok z družíc Podporného obranného programu DSP.
Podľa ich analýz bola strela s najväčšou pravdepodobnosťou vystrelená z územia kontrolovaného vzbúrencami.
Presun rakiet SA-11 cez hranice s Ruskom Spojené štáty nezaznamenali. Majú však informácie, že sa s nimi separatisti pohybovali blízko miesta pádu boeingu.
Prezident Barack Obama vo svojom prejave nepriamo obvinil Rusko.
Vyhlásil, že raketa letela z územia kontrolovaného separatistami, ktorí sú podľa neho ťažko vyzbrojení a vycvičení vďaka podpore Moskvy.
Zostrelenie lietadla je podľa neho budíčkom pre Západ, aby zobral Moskvu na zodpovednosť za krízu, ktorá práve dosiahla kritický bod.
S predstaviteľmi Nemecka, Británie a Austrálie sa po telefóne zhodol na nutnosti medzinárodného vyšetrovania.
Kde skončia čierne skrinky?Obete pádu
Na palube bolo 283 pasažierov a 15 členov posádky.
Zahynuli 189 Holanďania, 44 Malajzijčania, 28 Austrálčania, 12 Indonézania, 9 Briti, 4 Nemci, 4 Belgičania, 3 Filipínci, 3 Vietnamci 1 Kanaďan, 1 Novozélanďan, 1 Hongkončan, 1 Američan. 80 obetí tvoria deti
Zoznam nie je konečný, chýba totožnosť jednej osoby. Obete pôvodne hlásilo aj Francúzsko. Správy o mŕtvych Ukrajincoch sa nepotvrdili.
Medzi obeťami je aj 108 odborníkov na AIDS, ktorí cestovali na konferenciu do Melbourne.
Podľa CNN neletelo lietadlo po bežnej trase. Vychýlil sa z nej nad Doneckú oblasť, keď sa pokúšal vyhnúť búrke.
Ukrajinské bezpečnostné zložky našli v piatok dve čierne skrinky.
Poradca gubernátora Doneckej oblasti to povedal pre agentúru Reuters s tým, že nevie, kde sa skrinky momentálne nachádzajú.
Kyjev sa k tejto informácii zatiaľ nevyjadril.
Proruskí separatisti vo štvrtok tvrdili, že jednu z čiernych skriniek našli oni. Plánovali ju zaniesť do Ruska.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov však v piatok vyhlásil, že ju neprijmú.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko informoval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a britského premiéra Davida Camerona o vyšetrovaní.
"Prezident zdôraznil, že čierne skrinky z lietadla by mali dostať medzinárodní experti a teroristi by ich nemali odovzdať tretej krajine," uvádza sa vo vyhlásení Porošenkovej kancelárie.
Porošenko zároveň ponúkol nemeckým a britským odborníkom, aby sa zapojili do vyšetrovania.
Predseda Najvyššej rady samozvanej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin po tragédii odstúpil z funkcie a odišiel do Moskvy.
Kliknutím zväčšíte
V lietadle boli experti na AIDSMalajzijské aerolínie medzičasom zvýšili počet ľudí na palube na 298. Podľa našej diplomacie medzi obeťami neboli žiadni Slováci.
Medzi cestujúcimi nachádzala aj vyše stovka expertov na AIDS, ktorí išli na konferenciu do Melbourne.
Zahynul aj bývalý prezident International AIDS Society Joep Lange, ktorý patrí medzi priekopníkov výskumu AIDS.
Medzi obeťami je tiež hovorca Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Glenn Thomas, holandský senátor Willem Witteveen a stará mama malajzijského premiéra.
Bezpečnostná rada OSN prijala na mimoriadnom zasadnutí stanovisko za prešetrenie tragédie. Rusko ho odobrilo až po dlhšom skúmaní.
V piatok dorazilo na miesto nehody zhruba tridsať zástupcov OBSE, ktorým však separatisti neumožnili úplný prístup. Predtým sľubovali bezpečný prístup bez obmedzení.
Tím nenašiel nikoho kompetentného, s kým by riešili osud čiernej skrinky. Taktiež podľa OBSE nie je zrejmé, kto oblasť kontroluje.
Aerolínie presmerovali letyVzdušný priestor nad východom Ukrajiny vo štvrtok uzatvorili, letecké spoločnosti okamžite presmerovali lety.
Ruské aerolínie pozastavili tranzitné lety nad Ukrajinou a zvažujú, že pravidelné linky zrušia.
Niektoré aerolínie vrátane austrálskej Qantas Airlines a dvoch hlavných juhokórejských aerolínií pritom presmerovali svoje lety z oblasti už pred niekoľkými mesiacmi počas narastajúceho napätia medzi Kyjevom a povstalcami.
Malajzijské aerolínie v piatok uviedli, že trasa letu malajzijského lietadla bola Medzinárodnou organizáciou pre civilné letectvo (ICAO) vyhlásená za bezpečnú.
Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu (IATA) taktiež uviedla, že vzdušný priestor, cez ktorý stroj prelietal, nebol predmetom reštrikcií.
Ukrajina po tregédii uzavrela vzdušný priestor nad svojimi východnými regiónmi.