SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Na Ukrajine zostrelili malajzijský boeing, zahynulo tristo ľudí

S lietadlom z Amsterdamu s tristo ľuďmi na palube stratili kontakt pri Rusku vo výške desaťtisíc metrov.

Trosky v Hrabove.Trosky v Hrabove. (Zdroj: TASR/AP)
 • Let MH17 z Amsterdamu sa zrútil nad separatistami pri Hrabove
 • Zahynulo 298 ľudí - z Holandska, Malajzie, Británie aj USA
 • S lietadlom stratili kontakt, keď bolo vo výške 10-tisíc metrov
 • Podľa Kyjeva sú povstalci schopní páliť tak vysoko, oni to popierajú
 • Vzdušný priestor nad východom Ukrajiny uzavreli, lety odkláňajú

info_res.jpg

Kliknutím zväčšíte

DONECK, BRATISLAVA. V oblasti, kde medzi sebou bojujú ukrajinskí vojaci a proruskí separatisti, sa vo štvrtok zrútilo dopravné lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines.

Boeing 777 s 298 ľuďmi letel vo výške 10­-tisíc metrov, keď náhle zmizol z radarov a padol neďaleko Donecka.

Incident zrejme nikto neprežil.

Vláda z tragédie lietadla, ktoré letelo z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, obvinila proruských ozbrojencov zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky.

Kto ho mohol zostreliť

Obete pádu
 • Na palube bolo 283 pasažierov a 15 členov posádky.
 • Zahynuli 189 Holanďania, 44 Malajzijčania, 28 Austrálčania, 12 Indonézania, 9 Briti, 4 Nemci, 4 Belgičania, 3 Filipínci, 3 Vietnamci 1 Kanaďan, 1 Novozélanďan, 1 Hongkončan, 1 Američan. 80 obetí tvoria deti
 • Zoznam nie je konečný, chýba totožnosť jednej osoby. Obete pôvodne hlásilo aj Francúzsko. Správy o mŕtvych Ukrajincoch sa nepotvrdili.
 • Medzi obeťami je aj 108 odborníkov na AIDS, ktorí cestovali na konferenciu do Melbourne.

Separatisti podľa poradcu ministerstva vnútra Antona Heraščenka majú v rukách raketový komplex Buk, ktorý má dostrel vyše 20 kilometrov.

Vedenie separatistov to poprelo.

Premiér samozvanej Doneckej ľudovej republiky Aleksandr Borodaj, na ktorého Američania v stredu uvalili sankcie, naopak zo zostrelenia lietadla obvinil ukrajinskú vládu.

Podľa neho nemajú techniku, ktorá by bola schopná zostreliť lietadlo v takej výške.

Na svojich stránkach na sociálnych sieťach sa však krátko po páde boeingu separatisti chválili, že zostrelili ukrajinský vojenský transportér An­-26. Na fotkách však mali obrázky horiaceho Boeingu 777.

Ukrajinská tajná služba SBU zverejnila nahrávky rozhovorov separatistov, na ktorých hovoria o zostrelení civilného lietadla.

Šéf ukrajinských bezpečnostných síl obvinil dvoch agentov ruskej tajnej služby, že boli do pádu priamo zapojení.

Radary USA potvrdili, že boeing bol zostrelený raketou zem-vzduch. Podľa Malajzie pred pádom nevyslal núdzový signál.

Nešťastná Malajzia

Malajzia len pred 131 dňami stratila lietadlo, s 239 pasažiermi, ktoré smerovalo z Kuala Lumpuru do Pekingu. Zmenilo však z neznámeho dôvodu kurz a zmizlo niekde nad Indickým oceánom.

Záhada strateného stroja sa doteraz nevyriešila a dlhé týždne plnila hlavné správy svetových médií.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval okamžite na vytvorenie medzinárodnej skupiny vyšetrovateľov, ktorá by preskúmala príčiny pádu malajzijského boeingu.

„Chcem vás upozorniť, že to nenazývame ani incidentom, ani katastrofou, ale teroristickým útokom,“ vyhlásil Porošenko.

Holandsko, ktoré malo v lietadle veľa svojich občanov, chce po dohode s ukrajinským prezidentom poslať na miesto tragédie svojich špecialistov. Holandský premiér Mark Rutte sa predčasne vrátil do krajiny z Bruselu.

Putin by vyšetroval

O tragédii nad Ukrajinou vo štvrtok telefonovali spolu americký prezident Barack Obama a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin.

Podľa Putinovho neskoršieho vyhlásenia je za tragédiu zodpovedná vláda, v ktorej vzdušnom priestore sa odohrala. Chce sa zapojiť do vyšetrovania.

Tvrdil, že k pádu lietadla by nedošlo, keby na Ukrajine panoval mier a keby Kyjev neobnovil boje na východe krajiny.

Zodpovednosť za pád boeingu Moskva odmietla.

Len v stredu Američania uvalili nové sankcie proti Rusku pre zhoršovanie situácie na Ukrajine.

Čierna skrinka

Guvernér Doneckej oblasti Serhij Taruta vo štvrtok podľa servera Korespondent obvinil vedenie separatistickej Doneckej ľudovej republiky, že nepúšťala na miesto tragédie záchranárov ani políciu.

Ťažkosti dostať sa k oblasti hlásili aj pozorovatelia OBSE.

Podľa ukrajinského servera chcú čiernu skrinku z lietadla odovzdať Moskve.

Vzdušný priestor na východe Ukrajiny vo štvrtok uzavreli.

Letecká trasa vedúca cez Ukrajinu je podľa Business Insider najobľúbenejšia medzi západnou Európou a Áziou, lietadlá sa jej zrejme budú vyhýbať aj v piatok.


Minútu po minúte sme ukončili

23:51 Záchranári sa agentúre Reuters sťažujú, že ich prácu obmedzujú separatisti. Ruská RIA Novosti predtým písala, že rebeli sú otvorení prímeriu.

23:50 Tvrdenia separatistov, že našli čiernu skrinku, sa britskému Guardianu na mieste nepodarilo overiť. Plánovali ju vziať do Ruska.

23:49 Americký prezident telefonoval s ukrajinským prezidentom a malajzijským premiérom.

23:44 „Nestabilita v regióne, spôsobená separatistami podporovanými Ruskom, vedie k čoraz nebezpečnejšej situácii,“ povedal šéf NATO Rasmussen. OSN žiada riadne vyšetrovanie.

23:20 Podľa Putina je za tragédiu zodpovedná vláda, v ktorej vzdušnom priestore sa odohrala. Chce sa zapojiť do vyšetrovania. Tvrdí, že k pádu lietadla by nedošlo, keby na Ukrajine panoval mier a keby Kyjev neobnovil boje na východe Ukrajiny.

23:18 Výkonný riaditeľ európskej pobočky Malaysia Airlines povedal, že prelet nad nepokojným východom Ukrajiny nebol neštandardný, keďže oblasť nebola oficiálnou vojnovou zónou. (ČT24)

23:14 Americké tajné služby uviedli, že boeing zasiahla raketa zo systému zem-vzduch. (The Wall Street Journal)

Titulné strany The Independent a bulvárneho The Sun

V piatok zasadá Rada OSN

23:01 Na palube boeingu bolo 154 Holanďanov, 27 Austrálčanov, 23 Malajzijčanov, 11 Indonézanov, 6 Britov, 4 Belgičania, 3 Filipínci a 1 Kanaďan. Počet nie je konečný, Francúzi hlásili štyri obete. (BBC)

22:55 Mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN naplánovali na piatok 16.00 h.

22:54 Porošenko sľúbil Malajzii vyjednávať s rebelmi o humanitárnom koridore k miestu pádu lietadla.

22:50 Pri vyšetrovaní obrátia každý kameň, povedal malajzijský premiér Razak. Ak sa preukáže, že lietadlo zostrelili, trvá na treste pre vinníkov. Podľa neho boeing pred pádom nevyslal núdzový signál.

22:48 Asi stovku blízkych obetí pádu lietadla odviezli z letiska v Amsterdame v sprievode policajnej eskorty na neznáme miesto.

22:46 Boeing bol zostrelený, na jeho palube sa mohli nachádzať americkí občania, povedal viceprezident USA Biden v Detroite. Americkí predstavitelia hovoria o systéme zem-vzduch. (The Guardian)

Lietadlá sa vyhýbajú východu Ukrajiny

Ukrajinskí tajní predložili nahrávky

22:32 Kyjev prijal ponuku USA. Pomôcť s vyšetrovaním príde aj americký tím.

22:29 České aerolínie poletia v noci do Rostova na Done cez Bielorusko. Aj zajtrajšie lety sa východu Ukrajiny vyhnú. (ČT24)

22:24 Rebeli sú pripravení súhlasiť s prímerím na niekoľko dní, vyhlásil premiér samozvanej doneckej republiky Borodaj. (BBC)

22:13 Raketový systém Buk majú Ukrajinci aj Rusi. Na východ Ukrajiny ho minulý týždeň previezli aj vládne jednotky. Vo štvrtok popreli, že by ho mali v dosahu. (New York Daily News)

22:05 Šéf ukrajinských bezpečnostných síl obvinil dvoch agentov ruskej tajnej služby, že priamo zapojení do pádu lietadla. (Interfax)

21:54 Na palube boeingu boli najmenej deviati Briti. (Daily Telegraph)

21:43 Ukrajinská tajná služba SBU zverejnila nahrávku, na ktorej separatista hovorí o zostrelení civilného lietadla. V ďalšom odposluchu hovorí jeden z lídrov povstalcov Bezler s agentom ruskej tajnej služby FSB a taktiež tvrdí, že separatisti lietadlo zostrelili. (Prepis na Kyiv Post)

Nahrávky separatistov od ukrajinských tajných

Kyjev tvrdí, že mal zbrane ďaleko

21:39 Údaj o 23 mŕtvych Američanoch berú ukrajinské médiá zatiaľ ako neoficiálny. Ak by sa potvrdil, zapojila by sa do vyšetrovania aj FBI. (ČT24)

21:37 V čase pádu lietadla neboli v oblasti žiadne ukrajinské stíhačky. Voči separatistom nie sú nasadené žiadne systémy zem-vzduch a boeing bol mimo dosahu ostatných jednotiek, uviedlo ministerstvo vnútra.

21:14 Dúfajme, že za pádom lietadla je tragický omyl. Inak to celý konflikt posunie na úplne inú úroveň. (Stĺpček Petra Morvaya)

20:50 Teraz sa treba sústrediť na to, aby sa čierne skrinky nedostali do Moskvy, napísal na Facebooku známy ukrajinský novinár Mustafa Nayyem. „O akomsi odovzdaní nemôže byť ani reč. (...) Vyšetrovať musí buď ukrajinská strana, alebo majiteľ aerolinky.“

20:45 Americký viceprezident Biden ponúkol Ukrajine pomoc USA s vyšetrovaním.

Pred holandskú ambasádu v Kyjeve nosia kvety

Východ Ukrajiny uzavrel vzdušný priestor

20:42 Letecká trasa ponad Donbasom je jedna z najobľúbenejších medzi západnou Európou a Áziou. Cez Ukrajinu ide takmer každý komerčný let zo západnej Európy do južnej Ázie. (Business Insider)

20:40 Vzdušný priestor nad východom Ukrajiny uzavreli, povedal šéf Eurocontrol. V čase pádu boeingu boli v oblasti štyri lietadlá, všetky pokračovali v letoch bez problémov. (BBC)

20:31 Separatisti oznámili, že našli čiernu skrinku. Plánovali ju vziať do Moskvy. (Interfax)

20:25 Na palube bolo zrejme 71 holandských občanov. (RTL)

20:23 Talianske lety Alitalia sa vyhnú východu Ukrajiny. Na zozname sú aj Lufthansa, Air France, British Airways, Aeroflot, Turkish Airlines. České aerolínie riešia náhradné trasy.

20:17 Zástupca separatistov uviedol, že čierne skrinky boeingu odvezú do Moskvy. (ČT24)

20:15 Na stránkach samozvanej doneckej republiky sa objavilo chválenkárstvo o zostrelení dopravného lietadla aj s videami výbuchu v Toreze pri ruských hraniciach. (ČRo)

Miestni hovoria novinárovi o výbuchu vo vzduchu

Na palube boli aj štyria Francúzi

20:12 Na palube boli najmenej štyria Francúzi, povedal francúzsky minister zahraničia. (AFP)

20:10 Boeing letel bez problémov, až kým nezmizol z radaru vo výške 10-tisíc metrov, povedal šéf ukrajinskej letovej prevádzky. (Reuters)

20:09 Poschodie amsterdamského letiska Schiphol, odkiaľ stroj štartoval, vyhradili pre rodinných príslušníkov obetí.

20:04 Prezident Porošenko verí, že tragédia nebola nehoda ani katastrofa, ale teroristický útok.

20:00 Británia žiada mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

19:56 Letecký expert pre BBC: Je málo pravdepodobné, že niekto prežil. Peter Felsted z Jane's Defence Weekly: Na zostrelenie boeingu by boli potrebné vyspelé zbrane.

19:54 České aerolínie hľadajú alternatívne trasy pre nočné lety do Taškentu a Rostova na Done. Ak sa im to nepodarí, lety zrušia. (ČT24)

Fotka trosiek od agentúry Reuters


Medzi obeťami môžu byť Američania

19:53 Na mieste sú prvé záchranné tímy. Pomoc má prísť aj z blízkeho Ruska, ale zatiaľ nedostala povolenie z Kyjeva. (Reuters)

19:51 Spojené štáty zatiaľ nepotvrdili, že na palube boli Američania, z Ukrajiny ich hlásili 23.

19:50 Ukrajinská diplomacia plánuje ukázať dôkazy, že do pádu boeingu bolo zapletené Rusko.

19:41 Trosky sú roztrúsené v širšom okolí Hrabova, telá obetí sú medzi nimi. Lietadlo sa zrejme rozpadlo ešte vo vzduchu. (AP, AFP)

19:39 Podľa úradov zahynulo viac než 300 ľudí, trosky zrejme zasiahli aj Ukrajincov. Medzi obeťami je údajne aj 23 Američanov. (Interfax)

19:32 Separatisti sa 29. júna chválili na Twitteri protilietadlovým systémom Buk, ktorý by bol schopný lietadlo zostreliť. Tweet medzitým zmazali, no je dostupný cez Google.

19:25 Spoločnosť Malaysia Airlines chystá tlačovú konferenciu o 22.00 h nášho času.

Separatisti sa chválili systémom Buk na Twitteri

Lietadlá sa vyhnú východu Ukrajiny

19:20 Východnej Ukrajine sa okrem Lufthansy vyhnú aj Air France, British Airways, Aeroflot, Transaero, Turkish Airlines, Virgin Airlines a lietadlá z amsterdamského letiska Schiphol.

19:19 Holandský premiér Mark Rutte sa po tragédii predčasne vracia z Bruselu.

19:05 „Ak je toto výsledok akcie separatistov či Ruska, ktoré omylom verilo, že toto je ukrajinské vojenské lietadlo, tak si myslím, že by za to mali dopekla zaplatiť a aj zaplatia,“ odkázal americký republikánsky jastrab, senátor John McCain. (Daily Telegraph)

19:00 Ruský prezident Putin vyjadril malajzijskému premiérovi Razakovi úprimnú sústrasť.

18:58 Nemecká Lufthanska nariadila svojim lietadlám, aby sa vyhýbali východnej Ukrajine. Vo štvrtok sa to týka štyroch letov. (Der Spiegel)

18:56 V reakcii na pád lietadla začali padať akciové trhy. Európsky index FTSEurofirst 300, ktorý správy zastihli krátko pred ukončením obchodovania, zatvoril so stratou jedného percenta.

Rýchlo klesajú akcie leteckých spoločností. Air France KLM klesla o 1,5 percenta a Lufthansa stratila 2,4 percenta. Materská firma British Airways a Iberie sa prepadla o 3,4 percenta. Akciové trhy v Ázii sa otvoria o polnoci stredoeurópskeho času.

Šíria sa neoverené fotky z miesta pádu

Vyšetrovateľov volajú z cudziny

18:54 Ruský vyslanec pri OSN tiež odmietol zodpovednosť Ruska. „Neurobili sme to,“ povedal Vitalij Churkin reportérom v New Yorku. (AFP)

18:52 Doneckí separatisti už tvrdia, že lietadlo zostrelila ukrajinská armáda. Mala si ho zmýliť s „takzvaným ruským špionážnym lietadlom“. (Interfax)

18:45 Europarlament vyzval na embargo na predaj zbraní do Ruska.

18:44 Porošenko chce vo vyšetrovacej komisii zástupcov Holandska, Malajzie aj medzinárodných organizácií.

18:42 Separatisti sú na mieste nehody. Podľa vicepremiéra samozvanej doneckej republiky Pugina je medzi obeťami viacero detí. (ČRo)

18:40 Biely dom je v kontakte s ukrajinskými predstaviteľmi. Obama dnes hovoril s Putinom, zatiaľ nie je jasné, či pred pádom lietadla alebo po ňom.

Fotka trosiek od agentúry Reuters

Rebeli vraj dovolia vyšetrovanie

18:35 Nemenovaný zdroj z rezortu obrany pre Unian povedal, že separatisti mohli zostreliť malajzijské lietadlo omylom, keď dostali súradnice na ukrajinský armádny stroj IL-76.

18:34 Premiér samozvanej doneckej republiky Borodaj tvrdí, že sú ochotní pustiť do oblasti medzinárodný tím odborníkov, ktorí by vyšetrili príčinu katastrofy. (Kommersant)

18:31 Ukrajina aj Malajzia spustili okamžité vyšetrovanie.

18:28 Prezident Porošenko pripomína, že len v ostatných dňoch prišla ukrajinská armáda o lietadlá AN-26 a SU-25.

18:25 Pozostatky obetí sa podľa ukrajinského ministerstva obrany nachádzajú až pätnásť kilometrov od miesta dopadu lietadla.

18:16 Reportér Reuters potvrdil zrútenie lietadla priamo z miesta dopadu. Videl horiace trosky stroja a ľudské telá.

18:15 Tlačový odbor ukrajinského prezidenta odmietol, že by pád lietadla mohla mať na svedomí ukrajinská armáda. (Interfax)

Z vysielania miestnej ukrajinskej televízie

Separatisti môžu mať systém Buk

18:13 Ukrajinský minister vnútra Anton Gerašenko informoval, že zahynulo všetkých 280 pasažierov a 15 členov posádky. (Facebook)

18:07 Odkiaľ bola odpálená raketa, by podľa vojenského analytika Martina Kollera mohla zistiť špionážna družica NATO, prípadne ruská či ukrajinská armáda. (ČT24)

18:02 Separatisti tvrdia, že ich zbrane dokážu zostreliť lietadlo iba do výšky troch kilometrov.

18:00 Ruské štátne médiá odmietli možnú spojitosť Ruska s pádom lietadla ako absurdnú. Na palube neboli žiadni ruskí pasažieri. (Itar-Tass)

17:55 Zdroj agentúry Reuters tvrdí, že horiace lietadlo už našli na zemi.

17:53 Podľa poradcu ukrajinského ministra vnútra Andreja Lysenka mohol zostreliť boeing raketový komplex Buk s dosahom osemnásť kilometrov, ktorým separatisti disponujú. (Zerkalo nedeli)

17:51 Stratu lietadla potvrdili na Twitteri aj Malaysia Airlines.

Vládna operácia neprebiehala

17:45 Pád lietadla neprežil žiadny z pasažierov, povedal pre Interfax zdroj z ukrajinského ministerstva vnútra.

17:23 Malajzijský Boeing 777 z Amsterdamu do Kuala Lumpur s 295 ľuďmi na palube sa vo štvrtok zrútil na Ukrajine pri hraniciach s Ruskom.

Podľa agentúry Interfax spadol stroj pri Grabove neďaleko Donecku v oblasti, ktorú kontrolujú proruskí vzbúrenci zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky.

S lietadlom stratili spojenie 16.20 h miestneho času (15.20 h nášho času), keď letelo vo výške desaťtisíc metrov, informovala Ukrajinská pravda s odvolaním sa na zdroj z ukrajinského leteckého úradu.

Podľa Ukrajinskej pravdy povstalci disponujú zbraňami, ktoré sú schopné zostreliť stroj v takejto výške.

Vládna operácia proti separatistom na východe Ukrajiny bola v čase pádu lietadla údajne prerušená.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 2. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 3. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 4. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 8. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 1. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 2. Rebríček úsporných ojazdených vozidiel
 3. 4-dňový pracovný režim spoločnosti NN Slovensko získal ocenenie
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 6. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 8. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 687
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 864
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 860
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 513
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 3 459
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 2 856
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 480
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 217
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

 Najmenej na troch miestach v Baltskom mori uniká plyn.

Do zimy plynovod už neopravia.


2 h

Dôvodom je podľa Rakušana veľký nárast nelegálnych migrantov.


28m
Ukrajinský spravodaj

Najsilnejšie protesty sa rozhoreli v Dagestane.


3 h
Vojna na Ukrajine

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 20 h
SkryťZatvoriť reklamu