Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
MOSKVA, BRATISLAVA. Akcie ruských firiem padli po správach o nových protiruských sankciách cez dva a pol bodu. Rast ruskej ekonomiky dlhodobo prudko padá, krajina prišla o miliardy v zahraničných investíciách.
Napriek stupňujúcemu sa tlaku Západu Rusko neprestáva podporovať ozbrojených separatistov na východe Ukrajiny.
Spojené štáty v noci na štvrtok preto prijali sankcie, ktoré okrem ruských štátnych predstaviteľov zasiahnu aj na významné ruské korporácie.
Okrem iného ropný gigant Rosnefť, výrobcu slávnych kalašnikovov a banku VEB, ktorá financovala tohtoročné zimné olympijské hry v Soči.
Opatrnejšia Únia
K novému kolu sankcií sa pridala aj Európska únia, ktorá sa chce okrem rozšírenia zoznamu osôb odhodlať aj na ekonomické sankcie.
Detaily však oznámi až koncom mesiaca. Zatiaľ je isté, že jej investičné banky zmrazia investície v Ruskej federácii do 450 miliárd eur.
Za tvrdšie sankcie sa vyslovili najmä Briti, Švédi, Litovčania a Nemci. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že Rusko nesplnilo svoje sľuby na upokojenie situácie na Ukrajine, ktoré Európska únia žiadala už na svojom júnovom summite v Bruseli.
Podľa slovenského prezidenta Andreja Kisku sú sankcie potrebné, ale nové by zatiaľ neprijímal. Vyhlásil to na oficiálnej návšteve Rakúska.
Koordinovaná akcia Spojených štátov a Európskej únie je reakciou na neustály prísun zbraní a ozbrojencov na východ Ukrajiny z Ruska. Kyjev dokonca obviňuje Moskvu, že zo svojho územia zostreľuje lietadlá na jeho území.
Budú stačiť?
„Dosiaľ ide o najsilnejšiu reakciu Washingtonu, ako to je v prípade Európskej únie, si ešte musíme počkať,“ myslí si ukrajinský politológ Oleksyj Haran.
Rusko podľa neho stupňuje svoje snahy o destabilizáciu na východe Ukrajiny masívnym exportom vojenskej techniky a zrejme aj priamymi útokmi zo svojho územia.
„Situácia sa dramaticky zhoršila, nové sankcie museli prísť, otázne však je, či niečo zmenia,“ dodal.
Dva scenáre
Skeptický je aj šéf Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba. „Konečne zdramatizovala svoj jazyk aj Európska únia, no stále sú v hre dva scenáre,“ myslí si slovenský analytik.
Buď podľa neho nechá Moskva ozbrojených separatistov v boji o Donbas osamotených, alebo sa odhodlá na inváziu. „Po nej by už, samozrejme, nasledovali naozaj radikálne sankcie,“ myslí si Duleba.
Podľa ukrajinského politológa Harana je stále pravdepodobnejšie, že Rusi budú svojimi kanálmi naďalej podporovať povstalcov v Luhanskej aj Doneckej oblasti.
Koho zasiahli americké sankcie
Spojené štáty rozšírili protiruské sankcie o niekoľko štátnych predstaviteľov, dve banky, energetické a zbrojárske firmy. Účty im nezmrazili, ale zabránili vstupu na svoje kapitálové trhy.
Rosnefť
Najväčšia ruská štátna ropná spoločnosť. Jej šéf, obávaný Igor Sečin na zozname už je. Tvorí až osem percent HDP Ruskej federácie.
Novatek
Najväčší nezávislý producent zemného plynu v Rusku. Dvojka po Gazprome. Jeho spolumajiteľom je jeden z najbohatších Rusov a blízky Putinov človek Gennadij Timčenko. Objavil sa hneď na prvých sank〜ciách proti Rusku.
Gazprombank
Finančná inštitúcia najväčšieho plynárského kolosu na svete – Gazpromu.
VEB (Vnešekonombank)
Ruská štátna banka slúžiaca na podporu ruskej ekonomiky a spravovanie štátnych dlhopisov. Bola založená už v roku 1922.
Kalašnikov a spol.
Pod sankcie spadlo osem zbrojárskych firiem vrátane tej, ktorá vyrába slávne kalašnikovy Ak47. Už sa nebudú môcť predávať v Amerike.
Sergej Beseda
Veliteľ piatej divízie ruskej tajnej služby FSB (Služba pre operatívne informácie a medzinárodnú komunikáciu). Beseda sa objavil v Kyjeve počas streľby snajperov na majdane. Má na starosti špionáž v postsovietskom priestore.
Sergej Neverov
Podpredseda ruskej dumy a predstaviteľ Putinovej strany Jednotné Rusko.
Igor Ščegolev
Poradca prezidenta Vladimira Putina.
Oleg Saveljev
Minister pre Krym.
Aleksandr Borodai
Ruský ultranacionalista z Moskvy a premiér samozvanej Doneckej ľudovej republiky. Predtým bol poradcom premiéra separatistickej vlády na Kryme Sergeja Aksionova.
Mirek Tóda