Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom denníka SME.
HAAG, BRATISLAVA. V júli 1995, keď bolo bosnianske mesto Srebrenica vyhlásené OSN za bezpečnú zónu, si veliteľ holandskej jednotky Thom Karremans pripíjal so srbským generálom Ratkom Mladičom.
Mladič mu sľúbil, že bezpečnosť bosnianskych moslimov bude garantovaná, ak zložia zbrane.
Tí sa o pár hodín neskôr snažili ukryť práve v holandskom vojenskom tábore. Karremans súhlasil s odovzdaním Bosniakov do rúk Srbov, ak prepustia holandských zajatcov.
Srbské vojská naložili ženy a deti do autobusov a odviezli ich do bezpečia.
V Mladičových rukách
Asi tristo mužov, ktorých Holanďania ubezpečovali o bezpečnom odvoze, to šťastie nemalo. V priebehu pár dní ich za dohľadu Mladiča s ďalšími 8-tisíc moslimami zabili.
Súd v Haagu teraz rozhodol, že holandské jednotky sú spoluzodpovedné za masaker v Srebrenici.
„Spoluprácou pri deportáciách týchto mužov konali holandské jednotky Dutchbat protiprávne,“ citoval Guardian sudkyňu civilného súdu v Haagu Larissu Alwinovú.
Holandsko by teraz malo zaplatiť rodinám tristo obetí odškodné.
Matkám verdikt nestačí
Súd nezvalil na Holandsko spoluvinu za celú genocídu, čo nahnevalo rodiny obetí, ktoré súdny spor začali.
„Ako je možné rozdeliť obete a jednej matke povedať, že Holandsko je zodpovedné za smrť jej syna na jednej strane plota, a nie za smrť syna na druhej strane?“ pýtala sa podľa BBC Munira Subasič, šéfka Matiek Srebrenice.
Holandské jednotky slúžiace pod OSN podľa súdu vraj mali vedieť o prebiehajúcich masových vraždách, keď nenechali Bosniakov na základni.
V minulosti už krajina platila odškodné trom matkám obetí.