RÍM. Stroskotanú výletnú loď Costa Concordia sa v pondelok podarilo vytiahnuť na hladinu, 30 mesiacov po nehode, pri ktorej narazila na skaliská v blízkosti ostrova Giglio a prevrátila sa, informovala agentúra AP.
Pri nehode Costy Concordie, ktorá je dvakrát väčšia ako napríklad Titanic, zahynulo 32 ľudí.
Zodpovední vyjadrili spokojnosť, že zložitá operácia prebehla bez problémov.
Robotníci napumpovali vzduch do nádrží pripevnených k vraku, ktorý potom odpojili od podporných plošín a dvihli približne dva metre na hladinu. Podľa odhadu mala táto operácia trvať šesť až sedem dní.
Dva remorkéry ešte v pondelok odtiahnu plávajúcu loď o približne 30 metrov ďalej, kde ju ukotvia, čím sa skončia pondelkové práce.
"Celý proces odstránenia vraku Costy Concordie zo skalísk a jej odvlečenia do Janova, kde bude rozobraná na šrot, bude stáť spolu 1,5 miliardy eur," povedal reportérom riaditeľ lodnej spoločnosti Costa Crociere Michael Tamm.
Loď, ktorá takmer ležala na boku, sa podarilo dostať do vzpriamenej polohy pri odvážnom manévri vlani v septembri a potom k nej robotníci pripevnili obrovské nádrže, ktoré využili pri jej vyzdvihnutí na hladinu.
Na cestu do janovského prístavu by sa mala vydať 21. júla. Očakáva sa, že trasu dlhú 320 kilometrov zvládne za päť dní.
"Operácia sa začala dobre, ale skončí sa až keď ju dopravíme do Janova," povedal reportérom taliansky minister životného prostredia Gian Luca Galetti.
Vyťahovanie Costy Concordie podľa BBC predstavuje jednu z najväčších podobných operácii v dejinách námorníctva.
Po odstránení plavidla má byť obnovené pátranie po jedinom nezvestnom: indickom čašníkovi, ktorého telo sa doposiaľ nenašlo.
Luxusná výletná loď Costa Concordia v januári 2012 narazila na skaliská v blízkosti ostrova Giglio a prevrátila sa. Pri nehode zahynulo 32 ľudí.
V Toskánsku pokračuje súd s kapitánom lode, obvineným zo zabitia, zavinenia stroskotania lode a z jej opustenia pred ukončením evakuácie.