BAGDAD. Iracké bezpečnostné sily a provládne milície popravili od 9. júna najmenej 255 zajatcov.
Informovala o tom organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW).
Šiiti proti sunnitom
Podľa jej údajov ide očividne o odplatu za útoky džihádistov z Islamského štátu v Iraku a Levante (ISIS).
Všetci zajatci boli sunniti, zatiaľ čo bezpečnostné sily a milície tvoria prevažne šiiti, dodáva HRW. Aspoň osem obetí boli podľa HRW chlapci do 18 rokov.
"Masové mimosúdne popravy môžu byť dôkazom vojnových zločinov alebo zločinov proti ľudskosti a očividne sú odvetou za zločiny páchané ISIS," píše sa v stanovisku.
Väčšina popráv sa obohrala v čase, keď iracké sily utekali pred postupujúcimi džihádistami.
Došlo k nim údajne na šiestich miestach: v Mósule, Tal Afare, Bakúbe, Džumarche, Ráve a Hille. Vo svojej správe sa odvoláva na miestnych predstaviteľov a svedkov.
Dobyli ďalšie mesto pri Bagdade
Sunnitskí islamisti medzitým zaútočili na mesto Zulujja, ležiace približne 70 km od metropoly Bagdad, a obsadili tam niektoré vládne budovy.
K útoku podľa Reuters došlo v nedeľu o 03.30 h miestneho času (01.30 h SELČ), keď militanti na 50-60 vozidlách vtiahli do mesta, pričom rýchlo obsadili sídlo starostu a budovu mestskej rady.
Prudké boje prebiehali aj v okolí miestnej policajnej stanice.
Podľa očitých svedkov sa militantom postavili na odpor miestne kmene a polícia. Pri útoku údajne zahynuli štyria policajti, dvaja militanti, ako aj dvaja civilisti.
Bojujú o mesto Ramádí
Islamisti z ISIS už skôr obsadili časti Ramádí a neďalekú Fallúdžu, než sa mesto vládnym silám opäť podarilo získať.
Fallúdža ostáva v rukách islamistov, o Ramádí ležiace 115 kilometrov západne od Bagdadu momentálne prebiehajú tvrdé boje.
Iracká vláda tam v sobotu poslala štyritisíc dobrovoľníkov, aby pomohli vládnym silám v boji proti tamojším sunnitským militantom.
Generál Rašíd Flajíh, veliteľ operácií v provincii Anbár, povedal, že 2500 mužov priletelo do Ramádí už v piatok, zvyšok by mal doraziť v sobotu.
Väčšinu dobrovoľníkov tvoria šiiti, ktorí reagovali na výzvu najvyššieho duchovného, veľkého ajatolláha Alího Sístáního, aby chránili krajinu pred militantmi.
Ramádí je hlavným mestom Anbáru, prevažne sunnitskej provincie a zároveň jedného z najaktívnejších frontov v Iraku.
Džihádisti vedení skupinou Islamský štát v Iraku a Levante okrem častí Iraku kontrolujú aj rozsiahle oblasti Sýrie a na obsadených územiach zavádzajú prísne islamské právo šaríja.
OSN medzitým vyzvalo irackú vládu, aby si zvolila kľúčových predstaviteľov štátu, inak môže v krajine zavládnuť chaos.
Irackí poslanci sa však opäť nedokázali dohodnúť a rokovanie o novej vláde v nedeľu preložili na utorok.
Prežije Irak jednotný? Príbeh spolužitia sunnitov, šiitov a KurdovČítajte