Hlavnou devízou Hamasu sú ľudia ochotní trpieť
Z Tel Avivu od našej dopisovateľky Jany Shemesh
TEL AVIV. Už niekoľko dní trvá izraelské bombardovanie pásma Gazy.
Militantné hnutie Hamas, ktoré pásmo ovláda, muselo takýto scenár predpokladať. Napriek tomu išlo do konfliktu s Izraelom.
Ozbrojený konflikt so židovským štátom, rakety na jeho území, potom súcit svetovej verejnosti a tlak na Izrael, aby prestal, a napokon prímerie. Takýto scenár v minulosti pozíciu Hamasu v Gaze len posilnil. Teraz sa opakuje.
Stráca podporu
„Cítia, že nemajú čo stratiť,“ tak komentoval rozhodnutie lídrov hnutia pre denník Guardian palestínsky politológ Mchaimar Abusada.
Palestínčania v Gaze očakávali, že po dohode o vláde národnej jednoty medzi Hamasom a palestínskou samosprávou nastanú zmeny k lepšiemu, no nič sa nezmenilo.
Hamas už nie je taký silný, s jeho vládnutím nie sú spokojní ani Palestínčania.
Stratil aj podporu Egypta, keď tam islamistického prezidenta nahradil pragmatický generál Sísí a rozhneval si Irán a Sýriu pre to, že nepodporuje sýrskeho prezidenta, ktorý vraždí sunnitských militantov, čo sú aj členovia Hamasu.
Tlak na Izrael využijú
Napriek tomu to neznamená, že Hamasu taktika nevyjde a z konfliktu niečo nezíska.
Ak sa Izraelčania rozhodnú pre pozemnú vojenskú operáciu, skôr či neskôr príde tlak na Izrael, aby sa zastavil. Hamas to bude označovať za víťazstvo, lebo pokoril najsilnejšiu armádu regiónu.
Ak sa mu podarí ďalej udržovať raketovú paľbu a paniku, môže postupne dôjsť k ekonomickým stratám v Izraeli či k uzavretiu vzdušného priestoru.
„Ozbrojený konflikt s Izraelom vníma Hamas ako dar. Je slabý a je skorumpovaný. Práve toto potreboval,“ vyhlásil mierový aktivista Geršon Baskin, ktorý s Hamasom vyjednával o prepustení o izraelského vojaka Gilada Šalita.