Jeruzalem 15. novembra (TASR) - Úradujúci izraelský ministerský predseda Ariel Šaron má veľké šance na opätovné zvolenie do čela strany Likud a po januárových predčasných parlamentných voľbách znovu zasadnúť do premiérskeho kresla. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý v dnešnom vydaní uverejnil izraelský mienkotvorný denník Jediot Achronot.
Podľa výsledkov najnovšej ankety sa Šaronov náskok pred straníckym kolegom a protikandidátom na predsednícku stoličku v Likude Benjaminom Netanjahuom ešte viac posilnil. Minulý týždeň so 44 percentami viedol oproti svojmu rivalovi len o šesť bodov. Dnešné výsledky však ukázali, že zatiaľ čo Netanjahu so svojimi 38 percentuálnymi bodmi má ustálenú popularitu u obyvateľov krajiny, 74-ročného Šarona podporuje až 54 percent opýtaných. Primárky v Likude sa budú konať 28. novembra.
Ak by sa parlamentné voľby v Izraeli konali tento mesiac, Šaronov Likud by v izraelskom 120-člennom parlamente získal takmer dvojnásobný počet kresiel oproti súčasnosti. Oproti dnešným 19 poslancom by tak izraelskí pravičiari mali 34 alebo 35 zástupcov v zákonodarnom zbore. Naopak, hlavná opozičná sila, Strana práce, by prišla o šesť poslancov, a tak by v Knesete mala len 19 reprezentantov.
V ľavicovej Strane práce budú na budúci utorok v primárnych voľbách o vedenie strany súperiť súčasný predseda a bývalý minister obrany Benjamin Ben-Eliezer a favorizovaný primátor prístavného mesta Haifa Amram Micna. Aj keď Micna, muž s povesťou umierneného politického zmýšľania, vedie v obľúbenosti nad svojím straníckym rivalom, jeho vyhliadky na premiérske kreslo sú veľmi nízke. Prieskumy verejnej mienky totiž dlhodobo poukazujú na fakt, že po parlamentných voľbách bude vládu s najväčšou pravdepodobnosťou opäť zostavovať Likud.
Inštitút Dahaf, ktorý pre izraelské noviny uskutočnil prieskum na reprezentatívnej vzorke 502 obyvateľov, z jeho výsledkov vyvodzuje, že v budúcom parlamente budú mať absolútnu prevahu pravicové, nacionalistické a náboženské strany. Ultraortodoxná strana Šas a extrémne pravicová formácia Národná únia - Izrael náš domov by mali obe obsadiť po deväť parlamentných kresiel, Judaizmus Tóry päť a rovnaký počet alebo o jedno kreslo menej by mala mať i Národná náboženská strana. Ak by tieto strany vstúpili do vládnej koalície s Likudom a stranou ruských emigrantov Izrael na vzostupe (Israel Baalijah), disponovala by vláda 66 hlasmi v Knesete.
Úradujúci premiér Šaron vyhlásil predčasné voľby v krajine začiatkom novembra, po tom ako jeho krehkú vládnu koalíciu opustila Strana práce. Termín volieb bol stanovený na 28. január 2003, teda deväť mesiacov pred tým, ako vláde mal vypršať riadny mandát.