Keď sa na synagóge v Simferopoli koncom februára objavil nápis Smrť židom, mladý hlavný rabín MIŠA KAPUSTIN (34) sa rýchlo zbalil, nasadol na vlak smerom do Kyjeva a s rodinou ušiel z krajiny. Nevedel sa zmieriť s ruskou okupáciou a tak začal hľadať nové miesto pre život. Našiel ho v Bratislave, ktorá tak má prvý raz od vojny liberálneho rabína. Je tiež jediným rabínom reformnej vetvy judaizmu na Slovensku.
Ako sa hlavný rabín z Krymu zrazu ocitol v Bratislave?
Opustiť Krym nebolo len moje rozhodnutie, ale aj mojej rodiny, mojej ženy, keď už bolo jasné, že prichádzajú Rusi a my sme jednoznačne nechceli žiť v Rusku. Zbalili sme si len tie najdôležitejšie veci a najskôr vyrazili do Kyjeva. Tam sme strávili týždeň. Medzitým som už bol v kontakte s vedením bratislavskej a slovenskej židovskej komunity. Veľmi nám pomohli, vďaka nim sme dostali slovenské víza rýchlo a mohli sem prísť. A rozhodli sme sa tu zostať.
Prečo práve na Slovensku?
Počul som o živote na Slovensku od môjho učiteľa a priateľa rabína Andrewa Goldsteina z Londýna, ktorý pravidelne chodieval prednášať do Bratislavy. Povedal mi, že tu potrebujú liberálneho rabína s tým, že on už sem nemôže pravidelne chodiť už aj pre svoj vek. Ponuka ma hneď zaujala.
Na Kryme ste podporili ukrajinskú revolúciu na euromajdane, čo vás k tomu viedlo?
V skutočnosti som bol neutrálny. Sledoval som správy a nikdy som nehovoril, na čej strane stojím. Myslel som si, že je to vnútorná vec Ukrajiny a cirkev by mala stáť úplne mimo politiky, tak ako v každej demokratickej spoločnosti. Otvorene som o tom začal hovoriť koncom februára, až keď som videl ruských vojakov, ktorí sa tvárili, že nie sú z Ruska. Napriek tomu, že nemali ruské vlajky na uniformách, bolo veľmi jasné, odkiaľ sú. Keď sa okupácia začala, nemohol som sa len prizerať a byť ticho.
Onedlho ste zo Simferopoľa náhle utiekli, keď sa tam na synagóge objavil nápis Smrť židom a svastiky...
Čo je na tom zaujímavé, že na synagógu napísali Smrť židom a nie jevrejom. V slovenčine či ukrajinčine je to bežne používaný výraz, v ruštine má však hanlivý charakter. Vedľa nakreslili symbol ultrapravicového Pravého sektora, lenže nesprávne - zrkadlovo. Na Kryme nebol nikto z tej organizácie, možno by ste našli niekoľkých jednotlivcov, ktorí majú tú istú ideológiu, ale inak si neviem predstaviť, že by fungovali na proruskom Kryme.
Ruské médiá informovali, že ste z Krymu ušli pred banderovskými fašistami, dodali, že ste ušli do Kyjeva. Bolo to tak?