V Dubline to dnes vyhlásil írsky minister financií Charlie McCreevy.
Výsledok hlasovania Írov musí primäť k úvahám o tom, či politika EÚ zodpovedá vo všetkých oblastiach želaniam občanov, povedal minister v parlamente.
Za "mimoriadne alarmujúci" označil McCreevy fakt, že na referende zorganizovanom 7. júna sa zúčastnilo len 35 percent oprávnených voličov. Proti zmluve, považovanej za základ pre rozširovanie EÚ, sa vyslovilo 54 percent, za hlasovalo 46 percent účastníkov referenda.
Minister počas summitu EÚ v Göteborgu označil odmietnutie zmluvy za "pozoruhodne zdravý vývoj". Na žiadosť opozície, aby svoj sporný výrok obhájil, McCreevy dnes vyhlásil, že "ak ľudia využijú svoj hlas, považuje to za znak veľmi zdravej demokracie".
Predseda vlády Bertie Ahern v súvislosti s referendom opakovane vyhlásil, že sa bude podieľať na riešení politickej dilemy, ktorá po hlasovaní vznikla.
Írsko je prvou a zatiaľ jedinou členskou krajinou EÚ, ktorá referendum o Zmluve z Nice zorganizovala. V ďalších 14 krajinách budú o osude zmluvy rozhodovať národné parlamenty. Zmluva môže vstúpiť do platnosti len vtedy, ak ju ratifikuje všetkých 15 členov.