Z Tel Avivu od našej dopisovateľky Jany Shemesh
TEL AVIV, GAZA. V súčasnom ozbrojenom konflikte medzi Izraelom a Hamasom stoja proti sebe izraelský protiraketový štít Železná kupola a palestínske rakety.
Od poslednej podobnej konfrontácie v roku 2012 obe strany pracovali na ich vylepšení a dnes je to vidieť.
Izrael dokáže zničiť drvivú väčšinu palestínskych rakiet predtým, ako narobia škody, a Hamas zasiahne územia, ktoré boli predtým od ostreľovania z Gazy uchránené.
Izraelský štít
To, že Izrael nemá nateraz obete na životoch (Palestínčanov už zomrelo takmer sto) a na rozdiel od predchádzajúcich konfrontácií s Gazou, ani dramatické škody na majetku, tunajší analytici pripisujú Železnej kopule.
Tento systém vie identifikovať raketu, jej pravdepodobnú trajektóriu a to, ako veľmi nebezpečná je pre obývané oblasti alebo dôležité objekty.
Ak sa vyhodnotí ako reálna hrozba, zostrelia ju, ak nie, nechajú ju dopadnúť do voľného priestoru.
Projekt, ktorý mnohí označovali za nereálny výmysel a do ktorého pre pôvodný nedostatok financií používali aj súčiastky z hračiek, sa stáva izraelskou legendou.
Drahá obrana
Izraelčania však pripomínajú aj jeho cenu. Zostrelenie jednej palestínskej rakety stojí stotisíc dolárov. Od utorka ich zostrelili desiatky.
To, že Železná kupola je v takej permanencii, spôsobila aj skutočnosť, že Palestínčania výrazne vylepšili dostrel svojich rakiet. Sofistikovanejšie rakety pristáli už pár kilometrov od metropoly severu Haify.
Už nejde len o podomácky vyrobené rakety s krátkym doletom. Palestínčania majú k dispozícii relatívne nepresné Grady, lepšie sýrske M- 302 a iránske rakety Fadžr 5.
Generál Itay Brun tvrdí, že Hamas sa zdokonalil pri budovaní podomácky vyrobených rakiet a využil minuloročný chaos v Egypte na to, aby cez tamojšiu hranicu prepašoval nové rakety aj technológie.
Palestínske rakety sú finančne nenáročné alebo zadarmo, od priateľov z Iránu či Sýrie.
Súčasný konflikt nie je len o raketách a obrannom štíte. Svetová verejnosť vníma najmä bombardovanie Gazy, kde proti izraelským stíhačkám stoja nielen teroristické ciele, ale aj civilisti.
V plnom prúde je aj informačná vojna, keď Izraelčania dostávajú SMS odkazy, že sa na nich chystá Hamas.
Palestínčania zverejňujú na sociálnych sietiach videá v hebrejčine s výhražnými odkazmi pre Izraelčanov.
Palestínčanov zabili pri futbale
Palestínčania vinia z konfliktu židovský štát, nie Hamas.
GAZA. Palestínčania v Gaze, kde pribúdajú obete, zo svojej situácie nevinia Hamas, ktorý vyprovokoval najnovší konflikt s Izraelom, ale výhradne židovský štát.
Napísala to reportérka Haarecu Amira Haasová, ktorá má ako jedna z mála izraelských novinárov priamu skúsenosť so životom v Gaze.
Hamas podľa izraelských médií vyzýva občanov, aby zostávali v budovách, ktoré sa chystajú Izraelčania bombardovať a robí z nich živé štíty.
Haasovej zdroje to odmietajú a tvrdia, že ľudia zostávajú z vlastnej vôle, lebo neveria, že k útokom skutočne príde, alebo jednoducho nechcú počúvať pokyny armády.
Izraelčania podľa nich útočia aj na civilistov. V noci na štvrtok vraj zasiahli kaviareň, kde ľudia sledovali futbal a zabili šesť z nich. Deň predtým zomrela pri útoku izraelskej armády osemčlenná rodina veliteľa Hamasu vrátane detí.
Palestínčania vyhlasujú, že rodinu nikto nevaroval, izraelská armáda sa bráni, že varovanie dostali, ale domov sa vrátili skôr, ako bolo treba.
Palestínske ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že medzi už takmer sto obeťami útokov je najmenej 22 detí. Zranenia utrpelo vyše 670 ľudí.
Americký prezident Barack Obama ponúkol pomoc pri sprostredkovaní prímeria.
Podľa agentúry AP Obama zdôraznil, že Izrael má právo na obranu. Obe strany konfliktu však vyzval, aby chránili civilistov a zastavili násilnosti.