Štrasburg 27. júna (TASR) - Rumunský návrh uznesenia kritizujúceho Zákon o Maďaroch v susedných štátoch obsahuje odborné i vecné chyby. Tak ho hodnotia účastníci dnešného pracovného rokovania v Štrasburgu, na ktorom boli prítomní členovia maďarskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (RE), maďarskej misie pri RE, ako aj dvaja poslanci spoza hraníc maďarskej národnosti.
Prítomní navrhli zvolanie maďarsko-rumunskej zmiešanej komisie pre menšinovú problematiku, (ktoré dnes v Bukurešti podporil aj premiér Adrian Nastase pozn. TASR) a ktoré sa podľa názoru maďarskej strany pol roka neuskutočnilo kvôli rumunskej strane.
Účastníci privítali myšlienku rumunského dokumentu, podľa ktorej by RE mala urgovať obe strany, aby v rámci dvojstranných dohôd prispeli k pokroku pri realizácii spoločne stanovených cieľov. "Maďarská strana sa usiluje práve o to," vyhlásil vedúci maďarskej delegácie v RE László Surján.
Prítomní jednotne odmietli obvinenia rumunskej strany, ktorá v súvislosti s predmetným zákonom poukazovala na uplatnenie princípu mimoteritoriálnosti v legislatíve a diskriminatívnom charaktere legislatívnej normy.
"Nervózne" vyhlásenia maďarských činiteľov z utorka označil dnes László Surján za trochu prehnané.
"Usilovali sme sa (dnes), aby sme nezačali boj s Rumunskom, aby sme osvetovou prácou priblížili rumunskej delegácii, že tento zákon nepoškodzuje Rumunsko, väčšinový národ krajiny, ba nepredstavuje nič iného ako uplatnenie princípov," ktorých rámec stanovili dvojstranné dohody, povedal maďarský predstaviteľ.
László Surján dementoval tvrdenia Bukurešti, podľa ktorých malo Rakúsko protestovať voči zákonu. Ministerstvo zahraničných vecí a parlament Maďarska o tom nevedia, zdôraznil, kriticky sa zmienil na adresu niektorých rumunských médií a potvrdil pripravenosť maďarskej strany čokoľvek prediskutovať.
Vedúci rumunskej delegácie Gheorghe Prisacaru sa dnes na pôde Výboru ministrov Rady Európy obrátil na jeho úradujúceho predsedu, šéfa lichtenštajnskej diplomacie Ernsta Walcha so žiadosťou, aby sa vyjadril k Zákonu o Maďaroch v susedných štátoch, ktorý maďarský parlament schválil 19. júna 2001.
Oslovený diplomat odmietol detailne odpovedať na množstvo čiastkových otázok a upozornil na všeobecné princípy. Ochranu národnostných menšín označil za spoločnú úlohu, úlohu celej Rady Európy. Zdôraznil, že ochrana menšín má mimoriadny význam a že ju treba realizovať vzájomnou spoluprácou v duchu dobrých susedských vzťahov.