KYJEV, TEL AVIV. Počet Ukrajincov, ktorí žiadajú o azyl v krajinách Európskej únie, prudko vzrástol. Stále však hľadajú azyl skôr v Rusku.
Od marca do mája tohto roka registrovali v EÚ dvetisíc ukrajinských žiadostí o azyl. Posledných dvadsať rokov žiadalo o azyl okolo sto Ukrajincov mesačne.
Európske štatistiky potvrdzujú, že o azyl majú záujem zväčša Ukrajinci, ktorí už v Únii žijú a pracujú na pracovné víza.
Hoci počet žiadostí o azyl z Ukrajiny je v porovnaní s tými zo Sýrie či Afganistanu nateraz skôr malý, je možné, že sa začína nový trend.
Podľa francúzskej televízie France 24 bude zaujímavé sledovať, ako sa s ním vysporiadajú európske krajiny, ktoré mimovládne organizácie často kritizujú za neochotu dávať ľuďom štatút azylanta.
Získavajú informácie
Ukrajinci, vyľakaní zo situácie na východe krajiny, kde bojujú vládne a separatistické jednotky, utekajú ale skôr do Ruska.
Podľa OSN je v Rusku viac ako stotisíc ukrajinských utečencov a ruské úrady zase uvádzajú, že o azyl požiadalo desaťtisíc z nich.
Ukrajinci žiadajú o azyl z obáv, že po návrate domov by sa mohli stať terčom útokov. Ide hlavne o rusky hovoriacich Ukrajincov, ktorí sa netaja sympatiami k Rusku.
Občania Ukrajiny môžu podľa súčasných zákonov zostať v Rusku maximálne 90 dní. Moskva to však plánuje zmeniť.
Ruský denník Moscow Times napísal, že ruskí vyšetrovatelia vypočúvajú ukrajinských utečencov, aby od nich zistili vojenské informácie, napríklad o rozmiestnení ukrajinských jednotiek, a aby zbierali dôkazy o zlom zaobchádzaní s civilistami zo strany ukrajinskej vlády.
Zneužívajú strach
Svetlana Ganuškinová z mimovládnej organizácie Memorial si myslí, že takéto vyšetrovanie je ilegálne.
Väčšina krajín sa pri pohovoroch s uchádzačmi o azyl sústreďuje skôr na ich politické názory, či na iné dôvody prenasledovania.
Ruské úrady sa podľa Ganuškinovej snažia zneužiť strach utečencov a neoverené informácie, ktoré dostávajú od príbuzných na to, aby zhromažďovali dôkazy o "kriminálnych aktivitách" vlády v Kyjeve.
Ruské úrady sa ale bránia tým, že potrebujú zistiť, či utečenci nie sú obeťami trestného činu. Nateraz takýto status pridelili 2700 Ukrajincom.