Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
TEL AVIV. Izraelské letectvo v noci na v utorok spustilo operáciu Záchranný okraj v Gaze. Jej cieľom je zastaviť ostreľovanie viacerých častí Izraela.
Ľudí v ostreľovaných častiach vyzvali, aby sa zdržiavali pri krytoch, tiež tam zrušili hromadné akcie aj detské letné tábory. Železnice zase prerušili prevádzku na niektorých tratiach.
Rakety z Gazy
Počas posledných dvoch dní dopadlo na Izrael vyše sto rakiet. Najviac v čase, keď bezpečnostný kabinet rokoval o stratégii v Gaze.
Palestínčania po južných oblastiach Izraela vypálili v utorok rakety aj na Tel Aviv a neskôr na Jeruzalem a Haifu.
Jeruzalem sa nachádza približne 80 kilometrov severne od pásma Gazy. Bezprostredne sa neobjavili žiadne správy o možných obetiach či škodách.
V prípade Haify ležiacej v severnej časti krajiny išlo o najhlbšie zasadený útok Palestínčanov z pásma Gazy.
K raketovým útokom sa prihlásilo vojenské krídlo teroristického hnutia Hamas, ktorého objekty sú aj hlavným cieľom izraelských náletov. Nateraz pri nich podľa Palestínčanov zabili 11 ľudí.
Izraelská armáda povolala 40-tisíc záložníkov a hoci nateraz nehovorí o pozemnej operácii, je podľa tunajších mediálnych analýz jasné, že s ňou v prípade eskalácie ráta. Premiér Benjamin Netanjahu podľa denníka Haarec armáde nariadil, aby bola na túto možnosť pripravená.
Denník Jediot Achronot napísal, že súčasná operácia by sa potom podobala na operáciu Liate olovo z roku 2008, ktorá sa spájala s veľkou kritikou sveta pre civilné obete aj škody na palestínskom majetku.
Mediátor Káhira
Do tichých vyjednávaní smerujúcich k tomu, aby obe strany nevolili krajné prostriedky, sa zapojil Egypt.
Aj od nich bude závisieť, či sa konflikt skončí po pár dňoch, alebo pôjde o dlhšiu operáciu. Minister obrany Moše Yaalon však vyhlásil, že Izraelčania sa majú vyzbrojiť trpezlivosťou, lebo operácia sa neskončí po pár dňoch.
V pásme 40 kilometrov od hraníc s Gazou platí špeciálny bezpečnostný režim. V posledných dňoch sa ozývali sirény v Ašdode, Aškelone aj v Beerševe.
V minulosti sa palestínskym raketám podarilo doletieť až do centrálnych častí Izraela a Tel Avivu.
Izraelská vláda sa v posledných dňoch ocitla v komplikovanej situácii pre nepokoje v Gaze aj v samotnom Izraeli, kde sa arabské obyvateľstvo búri pre vraždu palestínskeho mladíka, ktorá nasledovala po únose a vražde troch izraelských tínedžerov.
Spory o tom, ako treba riešiť obe situácie, viedli aj k rozdeleniu najsilnejšieho bloku v Knessete.
Koalícia medzi Likudom premiéra Benjamina Netanjahua a stranou ministra zahraničia Avigdora Liebermana Náš domov Izrael sa rozpadla po tom, čo sa Libermanovi zdalo, že premiér je málo tvrdý voči Hamasu aj arabským protestom.
Obyvatelia Gazy sa tiež pripravujú na dlhú operáciu. Hamas poslal do podzemia svoje vedenie a zabezpečuje svoje objekty.
Ulice Gazy sú podľa BBC takmer prázdne. Ľudia sa boja vychádzať a zostávajú doma aj pre to, aby ľahšie zvládali ramadánový pôst.