Tokio 15. novembra (TASR) - V čase, kedy najstaršie japonské náboženstvo bojuje o svoje prežitie v modernom svete, budhistickí mnísi postupne upúšťajú od tradičných rolí, aby vieru udržali živú.
Dvadsaťosemročný Keiši Išida s dlhými, na hnedo prefarbenými vlasmi, je asistujúcim mníchom v rodinnom chráme. Na internete prevádzkuje stránku, ktorá ľuďom radí v oblasti vzťahov. Okrem toho poskytuje na stredných školách prezentácie, kde číta budhistické sutry v hiphopovom rytme.
Ďalší mních si v roku 1992 v Osake otvoril bar, kde sa môžu mladí ľudia slobodne stretávať. V kúte je umiestnený budhistický oltár, kde zákazníci niekedy čítajú sutry alebo rozvíjajú náboženské diskusie.
Japonsko má 80,000 budhistických chrámov so 150,000 mníchmi. Učenci tvrdia, že rastúce výdavky nemôže prežiť až 50 percent chrámov. Na vidieku mnísi často pracujú v školách alebo na mestských úradoch. Chrámy však napriek tomu naďalej miznú.
Generácia mladých japonských mníchov preto začala používať inovatívne prístupy, aby tak nalákali mladých ľudí na vieru a mohli prežiť.
V rámci modernizácie náboženstva na základe výrazných historických zmien sa japonský budhizmus odklonil od prísneho čínskeho a indického. V Japonsku sa mnísi vzdali predchádzajúcich tabu, ako jedenie mäsa alebo nemožnosti oženiť sa, či dokonca zakladať pohostinstvá.
"Japonci inklinujú k reagovaniu na Budhov odkaz intuitívnejšie a emocionálnejšie," povedal odborník na východné náboženstvá Hadžime Nakamura. Dodal, že japonský budhizmus vždy viac vyzdvihoval dôležitosť vzťahov, rodinnej morálky a úctu k potomkom.