CAMBRIDGE. Churchillove archívne centrum v pondelok zverejnilo originálne dokumenty jedného z najväčších únikov informácií v dejinách - tzv. Mitrochinov archív.
Podľa agentúry AP ide o akési "kto je kto" sovietskej špionáže. Dokumenty prepašoval v roku 1992 z Ruska dôstojník rozviedky KGB, archivár a disident Vasilij Mitrochin.
Centrum na univerzite v Cambridge umožnilo výskumníkom prístup k 19 škatuliam, ktoré obsahujú originálne ruskojazyčné záznamy.
Prepísal ich ručne Mitrochin zo svojich poznámok, ktoré zostávajú aj naďalej tajné.
Američania ho odmietli
Historik tajných služieb Christopher Andrew povedal, že rozsiahlu dokumentáciu považujú britské a americké úrady za "najdôležitejší samostatný zdroj tajných informácií vôbec".
Po páde Sovietskeho zväzu v roku 1991 Mitrochin odcestoval do jedného z baltických štátov - dodnes nie je zverejnené, do ktorého - a vzal so sebou vzorku dokumentov.
Najskôr sa vybral na americké veľvyslanectvo, ale odmietli ho. Uspel až na britskej ambasáde.
Zvyšok života strávil v Británii, kde žil pod falošným menom a policajnou ochranou. Zomrel v roku 2004.
V dokumentoch sa nachádza okrem iného zoznam sovietskych agentov v USA.
Popisuje aj ich činnosť - napríklad uskladňovanie zbraní a komunikačných prostriedkov na tajných miestach v členských krajinách NATO.
Na mape Ríma sú napríklad vyznačené tri takéto miesta spolu s podrobnými inštrukciami, ako sa k nim dá dostať.
Spomína sa aj Pražská jar
Sovietski agenti bývali podľa Mitrochinových dokumentov nasadzovaní aj do krajín východného bloku.
Záznamy odhaľujú agentov, ktorí mali infiltrovať disidentov zodpovedných za Pražskú jar v Československu v roku 1968.
Ďalší sa zamerali na okolie Karola Wojtylu, ktorý sa neskôr stal pápežom Jánom Pavlom II. KGB zaznamenala "extrémne protikomunistické zmýšľanie" budúcej hlavy rímskokatolíckej cirkvi.