Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BERLÍN, BRATISLAVA. To, že inak pokojným Nemcom už so špehujúcimi Američanmi dochádza trpezlivosť, najlepšie dokazujú slová prezidenta.
Joachim Gauck je inak mierny a váži slová, no v nedeľu to povedal nezvyčajne priamo a nediplomaticky tvrdo.
„Ak je to naozaj prípad, že (americká tajná) služba využívala zamestnanca našej tajnej služby takýmto spôsobom, musíme povedať: už stačilo,“ povedal nemecký prezident.
Reagoval tak na aféru, ktorá vypukla minulý týždeň, no neutícha ani začiatkom tohto. Nemecké médiá zverejnili správu, že v stredu zadržali 31-ročného zamestnanca nemeckej tajnej služby BND.
Všimli si ho, pretože bol autorom e–mailu, v ktorom ponúkal predaj tajných dokumentov ruskej tajnej službe.
Vyše dvesto dokumentov
Po zadržaní sa však priznal, že doteraz spolupracoval s Američanmi. Poslal im za dva roky (kontakt mal údajne priamo na ambasáde) 218 dokumentov, za čo zinkasoval 25-tisíc eur.
Podľa médií sa tri dokumenty vraj týkali parlamentného vyšetrovania špehovania americkej Národnej bezpečnostnej služby (NSA) v Nemecku.
Vlani sa prevalilo, že Američania odpočúvali mobily kancelárky Angely Merkelovej už v roku 2002, keď ešte neviedla vládu.
„Je to obrovský škandál. Nikdy sme nemali taký vážny prípad, že by zamestnanec nemeckej tajnej služby špehoval pre americké ústavné inštitúcie,“ povedal pre Deutsche Welle odborník na tajné služby Erich Schmidt-Eenboom.
Američania sa zatiaľ odmietajú k prípadu vyjadriť. To sa nedá povedať o nemeckej strane. Angela Merkelová v pondelok na návšteve Číny povedala, že ak sa to potvrdí, ide o „vážnu vec“.
„Bol by to jasný protiklad tomu, čo som považovala za dôveryhodnú spoluprácu medzi partnermi a agentúrami,“ povedala nemecká kancelárka na návšteve Číny. Tajné služby oboch krajín spolu často komunikujú.
Vyhostiť agentov?
Po prevalení škandálu s odpočúvaním Merkelovej mobilu sa Nemecko snažilo dohodnúť so Spojenými štátmi akúsi zmluvu o zákaze vzájomného špehovania.
Vo februári to však Nemci vzdali, Američania podobnú zmluvu s Nemcami podpísať odmietli.
„Takúto dohodu nemáme so žiadnou krajinou,“ povedal v máji prezident Barack Obama.
Súčasný škandál môže zhoršiť vzťahy medzi Nemeckom a Spojenými štátmi. Krajiny v súčasnosti spolupracujú v otázke riešenia krízy na Ukrajine, aj dohadujú zmluvu o voľnom obchode medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou.
„Ak sa to potvrdí, nemôžeme pokračovať ako by sa nič nestalo,“ povedal podľa Wall Street Journal nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier.
Magazín Spiegel v pondelok napísal, že sa medzi politikmi začínajú ozývať hlasy, aby Nemecko vyhostilo príslušníkov amerických tajných služieb z krajiny.
„Väčšinou sa niečo také deje medzi krajinami, ktoré si nie sú blízke,“ napísal magazín.