Moskva 14. novembra (TASR) Až dve tretiny opýtaných ruských občanov súhlasia s čiastočnou cenzúrou v médiách pri informovaní o udalostiach, keď dôjde k zajatiu rukojemníkov. Výskum sa konal v súvislosti so zmenou ruskej právnej úpravy o médiách, ktorá umožní zásadným spôsobom obmedziť informovanie o prebiehajúcich protiteroristických operáciách.
Na otázku ruskej Agentúry regionálnych politických výskumov (ARPI), či je potrebná cenzúra v médiách pri informovaní o situáciách, keď sú zajatí rukojemníci, odpovedalo kladne až 61 respondentov. Opačný názor zastáva 35 percent Rusov a štyri percentá nedokázali zaujať postoj.
Novely dvoch zákonov o médiách, ktoré po Štátnej dume v stredu hladko schválila aj Rada federácie, umožňujú zavedenie dočasnej cenzúry na informácie v médiách, ktoré by mohli ohroziť protiteroristickú operáciu a predstavovali by hrozbu pre zdravie a životy ľudí.
Ak novely podpíše ruský prezident Vladimir Putin a budú vydané v zbierke zákonov, neprípustné sa stane šírenie informácií a výrokov, ktoré by bránili uskutočneniu protiteroristickej operácie a ospravedlňovali by odpor. Utajeniu budú podliehať aj informácie o príslušníkoch špeciálnych jednotiek, členoch operatívneho štábu a osobách, ktoré s nimi budú spolupracovať.
Proti novelám dnes ostro protestoval tajomník Zväzu novinárov Ruska Igor Jakovenko. Podľa jeho slov úradníci budú mať v súlade s novou právnou úpravou úplne voľné ruky a hrozí obmedzenie slobody slova v Rusku. Jakovenko preto vyzval ruské médiá, aby požiadali prezidenta Putina nepodpisovať zákon.
V prípade, že moc v Rusku umlčí ruské médiá, pokúsi sa o to aj vo vzťahu k zahraničným oznamovacím prostriedkom. "Keď moc zavrie ústa ruským médiám, potom nestrpí, aby objektívne informovanie udalostí v krajine prichádzalo zo zahraničia," zdôraznil tajomník Zväzu novinárov Ruska.
Signály tejto novej tendencie už údajne existujú. Jakovenko v tejto súvislosti poukázal na ruskú kritiku nemeckej televíznej stanice ARD za jej informovanie o nedávnom teroristickom útoku na divadlo v Moskve. Podľa šéfa ruského Centra extrémnej žurnalistiky Olega Panfilova v poslednej dobe Rusko odmietlo udeliť vstupné víza 20 novinárom z USA, Českej republiky, Lotyšska a ďalších krajín.
Ruská verejnosť dnes pochybuje o pravdovravnosti úradníkov a pravdivosti informácií, ktoré jej predkladajú ruské oznamovacie prostriedky. Agentúra ARPI v jednom zo svojich výskumov zistila, že väčšina opýtaných nemá ilúzie o tom, že polícia informovala o rukojemníckej dráme v Moskve na Dubrovke pravdivo.
Len podľa deviatich percent opýtaných ruských občanov bezpečnostné sily povedali o rukojemníckej dráme a počte obetí "všetku" pravdu a 33 percent si myslí, že úrady povedali "veľkú časť" pravdy. Informovanie o udalostiach okolo muzikálovej scény Nord Ost v Moskve bolo podľa väčšej časti opýtaných Rusov polovičaté alebo veľmi nedostatočné.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed