Teherán 14. novembra (TASR) - Ajatolláh Muhammad Bakír Hakím, líder irackej šiitskej opozičnej formácie so sídlom v Iráne, tvrdí, že akceptácia novej rezolúcie OSN irackým vodcom Saddámom Husajnom je len pokusom o získanie času. Vyplýva to z rozhovoru, ktorý dnes predseda Najvyššej rady pre islamskú revolúciu poskytol tlačovej agentúre Reuters.
Podľa irackého klerika, žijúceho od začiatku 80. rokov v iránskom exile, Saddám Husajn sa bude snažiť prijatím rezolúcie o zbrojných inšpekciách získať čas vo svoj prospech a svetovú verejnosť naladiť proti vojne v krajine. Dodal, že pre irackú vládu je príznačné, že najprv sa odmietne rezolúcii podrobiť, potom ju prijme, ale v skutočnosti ju nikdy nebude plniť.
Na margo zmeny irackého režimu Hakím povedal, že chce, aby sa o ňu pričinili samotní Iračania, opozícia však využije každú príležitosť na zmenu tamojších podmienok, ktorá by obyvateľom krajiny pomohla. Mnoho pritom záleží na metóde, akú si na zmenu bagdadskej špičky zvolia USA.
Saddám podľa Hakímových informácií rozoslal medzičasom mnohé vojenské jednotky do miest po celej krajine, čím sa stali ťažšími cieľmi prípadného vzdušného útoku. Iracký vodca si je plne vedomý, že to, čoho sa americkí vojenskí plánovači najviac boja, je boj zvádzaný na zemi, "od domu k domu".
Hoci iracká opozícia je názorovo veľmi heterogénna - sú tu zastúpené monarchistické, komunistické, nacionalistické, islamistické i sekulárne formácie - Hakím je odhodlaný vyslať delegáciu Najvyššej rady pre islamskú revolúciu na ich stretnutie. Schôdzka zástupcov rozličných irackých opozičných skupín sa bude konať budúci týždeň v Belgicku. Hakím si od týchto rokovaní sľubuje, že dokážu jednotu proti Saddámovi.
Šiitský predstaviteľ povedal novinárom, že všetky opozičné zoskupenia sú jednotné v názore, že Irak by mal mať v budúcnosti demokratickú vládu. Krajina, kde spomedzi 24 miliónov obyvateľov sa približne 60 percent hlási k šiitskej vetve islamu, má byť usporiadaná federatívne. Budúca vláda, o ktorej by mali rozhodnúť občania Iraku, by mala rešpektovať islam aj iné náboženstvá.
Po jednohlasnom odmietnutí prísnej rezolúcie OSN irackým parlamentom v pondelok, vydal k nej v stredu súhlas iracký vodca, ktorý má v rozhodovacom procese posledné slovo. Týmto krokom, dva dni pred vypršaním lehoty, sa Saddám Husajn vyhol hroziacej americkej vojenskej intervencii v krajine. Washington dlhodobo podozrieva bagdadské vedenie, že na území štátu skrýva zbrane hromadného ničenia.