Jeruzalem 27. júna (TASR) - Idyla, ktorá panovala od nástupu izraelského premiéra Ariela Šarona do funkcie predsedu vlády, medzi ním a USA sa - na veľké zadosťučinenie Palestínčanov - skončila. Podľa francúzskej agentúry AFP o tom výrazne svedčí utorňajší rozhovor, už druhý v priebehu troch mesiacov, amerického prezidenta Georgea W. Busha a A.Šarona. USA doteraz takmer výhradne podporovali izraelského pravicového premiéra, ale teraz sa ukazuje zmena amerického postoja a približovanie sa k palestínskym pozíciám.
Túto zmenu možno registrovať do takej miery, že Šaron, s ktorým Bush verejne nesúhlasil, sa vracia z Washingtonu, kde bol na štvordňovej návšteve, v porovnaní s palestínskym vodcom Jásirom Arafatom politicky oslabený.
Podľa izraelského analytika Josepha Alphera, bývalého poradcu Šaronovho predchodcu Ehuda Baraka, je to po prvýkrát, že americký prezident naznačil veľmi jasne, že je bližšie k palestínskemu stanovisku prinajmenšom v otázke časového plánu, spôsobu vyhodnotenia prímeria a v názore na časový prechod k viac politickým aspektom správy Mitchellovej komisie ako dokumentu, ktorý má obe strany priviesť nazad k rokovaciemu stolu.
Palestínčania to veľmi skoro zistili. Oni to boli, ktorí obviňovali USA z proizraelského postoja, v utorok však zmenili kritický tón voči Bushovej administratíve. Vyjadrujeme svoju úctu postoju, ktorý zaujal prezident Bush pred izraelským premiérom, uviedol dnes pre AFP tajomník palestínskej samosprávy Ahmad Abdar Rahmán. Izraelská tlač zaujala podobný postoj. Spojené štáty a Izrael sa na situáciu nepozerajú rovnako a toto je eufemizmus, zhŕňa výsledok Šaronovej cesty do USA denník Maariv, ktorý píše o "konci medových týždňov" medzi Bushom a Šaronom.
4 vr žab