BRUSEL. Oneskorením pri zostavovaní federálnej vlády môže Belgicko zaplatiť prísť o dôležité kreslo v Európskej komisii.
Uviedol to odchádzajúci belgický premiér Elio Di Rupo.
Ani po piatich týždňoch od parlamentných volieb z 25. mája Belgicko ešte nepozná mená členov budúcej vlády a meno budúceho premiéra.
Dôvodom sú nekonečné politické spory medzi pravicovými, liberálnymi a socialistickými stranami, rozdelenými ešte aj podľa frankofónnej či flámskej príslušnosti.
Podobný scenár po voľbách v roku 2010 viedol k najdlhšej známej politickej kríze, keď bol štát vyše päťsto dní bez zvolenej vlády.
Problémy na federálnej úrovni
Teraz však Belgicku ide o oveľa viac, upozornil Di Rupo. Podľa jeho slov predlžovanie povolebnej patovej situácie môže stáť krajinu post vplyvného komisára v exekutíve Únie.
Novovymenovaný predseda eurokomisie Jean-Claude Juncker bude už v priebehu leta rozhodovať o tom, aké portfólia rozdelí jednotlivým národným komisárom, ktorí by sa mali ujať svojich funkcií od 1. novembra.
A Belgičania majú istotu, že vzhľadom na nekončiace rokovania politikov a na nastupujúcu letnú dovolenkovú sezónu novú federálnu vládu do konca leta zrejme nebudú mať.
Prvý kráľovský vyjednávač pre vytvorenie vlády, šéf Novej flámskej aliancie (N-VA) Bart De Wever, vo svojom úsilí o vytvorenie stredopravej vlády zlyhal.
Kráľ Filip následne touto neľahkou misiou poveril šéfa liberálneho Reformného hnutia (MR) Charlesa Michela.
Vyjednávač to má ťažké, lebo niektoré strany nie sú ochotné spolupracovať na federálnej úrovni, keďže na úrovni regionálnych vlád majú spojencov, s ktorými veľké strany pre federálnu vládu nerátajú.
"Je v záujme Belgicka, aby čo najrýchlejšie navrhlo meno svojho eurokomisára," vyhlásil Di Rupo ešte počas summitu Únie z 26.-27. júna.
Väčšia istota s De Guchtom
Najistejším variantom by bolo ponechať v úrade súčasného komisára Karla De Guchta, ktorý má na starosti obchodné vzťahy Únie.
De Gucht sa už vyjadril, že v prípade jeho nominácie, by si chcel ponechať to isté portfólio, pretože Únia sa nachádza uprostred procesu rokovania s USA o Transatlantickej obchodnej a investičnej dohode.