BRUSEL. Taliansky premiér Matteo Renzi v stredu pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu vyzval EÚ, aby prestala byť "unudená" a prejavila viac líderských schopností.
Renzi prišiel do pléna EP predstaviť priority talianskeho predsedníctva v EÚ.
Čo by bolo na selfie fotke?
"Keby si dnes Európa urobila ´selfie´ fotografiu, čo by sme videli?" položil Renzi rečnícku otázku s odkazom na populárny trend vyrábania vlastných fotografií prostredníctvom mobilov.
"Videli by sme tvár, ktorá je unavená, ktorá v mnohých prípadoch rezignovala... Ak by som to všetko mal zhrnúť, tento obrázok by bol unudená vlastná tvár," povedal Renzi.
Zdôraznil, že okolitý svet sa v súčasnosti pohybuje dvojnásobnou rýchlosťou EÚ.
Podľa jeho slov by Únia nemala vierohodne reagovať len na vlastné ekonomické problémy, ale aj na udalosti, ako je uväznenie kresťanov v Pakistane a Sudáne či masové únosy mladých dievčat v Nigérii.
Renzi upozornil, že kým bude EÚ pokračovať v prázdnej rétorike a uzatvárať sa sama do seba, bez presadzovania svojich hodnôt za hranicami únie, nikam sa nedostane.
Veľkou výzvou preňho je nadviazať hlbšie vzťahy s Áziou. Britániu vyzval, aby nekoketovala s odchodom z EÚ.
Taliani začali s rozpočtom a ekonomikou
Taliansko ako predsedajúca krajina v EÚ začalo s dôraznejším presadzovaním požiadaviek na väčšiu rozpočtovú flexibilitu, ktorá podľa Renziho povedie k ekonomickému rastu.
Taliansky premiér v tejto súvislosti zdôraznil, že nechce meniť prísne rozpočtové pravidlá EÚ a že jeho krajina počas rotujúceho predsedníctva nechce európske inštitúcie o niečo prosiť, ale naopak, niečo im ponúknuť.
"To, čo však teraz žiadame, je zaviesť hospodársky rast ako základný prvok európskej politiky," povedal Renzi pred europoslancami.
Pred Renzim v pléne EP vystúpil aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý uviedol, že končiace polročné grécke predsedníctvo v EÚ môže označiť za úspešné, nakoľko sa v tomto období EÚ podarilo prekonať mnoho problémov.
Barroso dodal, že posledné mesiace boli v znamení začiatku konca vážnej ekonomickej krízy v EÚ.
"Prešli sme snáď najťažšou krízou od vytvorenia Európskeho spoločenstva v 50. rokoch. Nastúpili sme na cestu oživenia, cesta je však dlhá. Verím, že je dôležité, že krajina, ako je Grécko, ktorá bola medzi najviac postihnutými krízou, mohla vykonávať predsednícku funkciu a zodpovedne a konštruktívne prispievať k európskej agende," ocenil Barroso predošlé grécke predsedníctvo v EÚ.