CARACAS. Venezuelská vláda formálne obnovila diplomatické vzťahy s Panamou, ktorej vládu prezident Nicolás Maduro v marci obvinili zo spoluúčasti na sprisahaní s cieľom zosadiť ho z najvyššieho postu.
Maduro v utorňajšom televíznom prejave oznámil obnovenie politických vzťahov a prehĺbenie vzťahov v oblasti ekonomiky, diplomacie, obchody a energetiky so stredoamerickou krajinou.
Madurovo oznámenie kolidovalo s inauguráciou nového panamského prezidenta, ktorým sa stal Juan Carlos Varela.
Maduro počas prejavu pri príležitosti marcového prvého výročia úmrtia jeho predchodcu Huga Cháveza obvinil panamskú vládu, že pod vedením USA sa prostredníctvom "otvoreného sprisahania" snaží o prevrat vo Venezuele.
Vláda v Caracase však nakoniec prežila niekoľko týždňov trvajúce protivládne demonštrácie, ktoré podnietila stúpajúca inflácia a nedostatok základných tovarov.
Na ropu bohatá juhoamerická krajina je navyše hlboko polarizovaná a veľkým problémom je aj jedna z najvyšších mier zločinnosti na svete.