BRUSEL. Nemecký sociálnodemokratický europoslanec Martin Schulz sa stal znova predsedom Európskeho parlamentu.
V tajom hlasovaní získal v 751-člennom zákonodarnom zbore Európskej únie 409 hlasov.
Dvaapolročný mandát, ktorý získal, vyprší v januári 2017, keď ho podľa princípu dohodnutej politickej rotácie nahradí nominant európskych ľudovcov.
V inauguračnom prejave spomenul problémy s pretrvávajúcou nezamestnanosťou, rokovania s USA o voľnom obchode, ale aj osudy tisícok migrantov, Ukrajinu, Irak a Sýriu.
Vyzval na zrušenie existujúcej hierarchie medzi európskymi inštitúciami, čo by bol podľa jeho slov obrovský demokratický prielom.
Zdôraznil, že cezhraničná spolupráca je základným kameňom Európskej únie a preto ide o debatu naprieč politickými skupinami.
Štyria kandidáti
Prvý deň nového päťročného obdobia Európskeho parlamentu sa začal menším vystúpením euroskeptických poslancov francúzskeho Národného frontu (FN) a Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP).
Otočili sa chrbtom k vlajke Európskej únie a okázalo zostali sedieť počas hymny.
V hlasovaní o poste predsedu sa uchádzali štyria kandidáti. Každý z nich mal pred voľbami krátky predslov pred europoslancami.
Britský kandidát Sajjad Karim z tretej najsilnejšej frakcie Európski konzervatívci a reformisti (ECR) kritizoval "zákulisné dohody" medzi ľudovcami a socialistami.
Španiel Pablo Iglesias zo skupiny Európskej zjednotenej ľavice (GUE) kritizoval autoritatívny prístup inšpektorov Trojky v zadlžených štátoch a spresnil, že europarlament by mal byť demokratickým centrom proti takejto činnosti.
Rakúska poslankyňa Ulrike Lunaceková z frakcie Zelených zdôraznila, že europarlament je vyjadrením hlasu európskych občanov a nie akýsi sekretariát európskych vlád a preto Rada (členské štáty) nesmie diktovať poslancom koho majú voliť za predsedu europarlamentu.
Štrnásti podpredsedovia
Po voľbe nového predsedu europoslanci pristúpili k voľbe štrnástich podpredsedov europarlamentu. Sú medzi nimi aj dvaja doterajší eurokomisári.
Slovensko post podpredsedu europarlamentu nezískalo.
Najviac podpredsedov (šiestich) majú ľudovci ktorá získala šesť podpredsedov europarlamentu.
Troch podpredsedov majú socialisti a demokrati (S&D), skupina európskych liberálov a demokratov (ALDE) získala dve podpredsednícke funkcie, hoci je až štvrtou najväčšou skupinou. Získala to za otvorenú podporu kandidáta S&D na post predsedu europarlamentu.
Po jednom podpredsedovi majú Európski konzervatívci a reformisti (ECR), Zjednotená európska ľavica (GUE) a Zelení.
Aliancia socialistov a demokratov (S&D) okrem toho v utorok večer rozhodli o novom šéfovi skupiny. Stal sa ním taliansky europoslanec a do utorka úradujúci predseda europarlamentu Gianni Pittella.
Zoznam podpredsedov:
- Antonio Tajani, Taliansko - EĽS
- Mairead McGuinnessová, Írsko - EĽS
- Rainer Wieland, Nemecko - EĽS
- Ramón Luis Valcárcel Siso, Španielsko - EĽS
- Ildikó Gall-Pelczová, Maďarsko - EĽS
- Adina Ioana Valeanová, Rumunsko - EĽS
- Corina Cretuová, Rumunsko - S&D
- Sylvie Guillaumová, Francúzsko - S&D
- David Sassoli, Taliansko - S&D
- Olli Rehn, Fínsko - ALDE
- Alexander Graf Lambsdorff, Nemecko - ALDE
- Ryszard Czarnecki, Poľsko - ECR
- Ulrike Lunaceková, Rakúsko - Zelení/EFA
- Dimitris Papadimoulis, Grécko - GUE