Bratislava 27. júna (TASR) - Zvyšovanie regulovaných cien plynu pre domácnosti považuje Ministerstvo hospodárstva (MH) SR a Slovenská energetická agentúra (SEA) za významný prvok pri zvýšení efektívnosti využitia energie v SR. Vyššie ceny plynu pre domácnosti by totiž mali okrem iného odradiť bytové jednotky od trendu odpájania sa od systému centrálneho zásobovania teplom a využívania individuálneho vykurovania v súčasnosti lacným plynom pre túto sféru.
"Občan si pri súčasnej cenovej relácii takto dokáže znížiť ročné náklady na vykurovanie bytu. Pri takomto riešení však zabúda na návratnosť jeho investície (asi 50 až 60 tisíc Sk), hoci pri transparentnej cenovej politike má občan vedieť, že v krátkej budúcnosti bude individuálne pripravené teplo drahšie ako teplo centrálne," upozornil dnes na seminári o energetickej efektívnosti v SR a Európe generálny riaditeľ SEA Miroslav Kučera. Podľa neho deformované nízke ceny plynu pre domácnosti súčasne obmedzujú využívanie biomasy a obnoviteľných zdrojov energie na výrobu elektriny, čo nevedie k vytváraniu nových pracovných príležitostí v strojárstve, ani vytváraniu trhu s biomasou a sekundárne vedie k zvyšovaniu nezamestnanosti na Slovensku. "Nízka cena plynu oberá našich občanov o prácu," dodal M. Kučera.
Riaditeľ odboru energetickej politiky MH Milan Kachút pritom potvrdil informácie, že vzhľadom na vstup SR do EÚ a zlikvidovanie existujúcich krížových deformácií by sa mali ceny plynu pre domácnosti zvyšovať do roku 2004 každoročne asi o 25 %. "Je ťažko povedať, či budúci rok vzrastú ceny plynu a v ďalších rokoch potom bude treba v tomto smere vykonať výraznejšie kroky," konštatoval zástupca MH. Potvrdil tak nedávne odporúčania Svetovej banky, ktorá upozornila, že v EÚ nepovolené krížové dotácie (príjmy za tranzit plynu vykrývajú straty za jeho predaj domácnostiam za ceny pod nákladovú úroveň)sa budú musieť na Slovensku riešiť viacerými "cenovými šokmi". Zvyšovanie deformovaných cien plynu pre domácnosti v budúcom (v SR volebnom) roku v súčasnosti závisí od politickej vôle. Úprava Ministerstvom financií (MF) SR regulovaných cien energií prejde totiž do kompetencií vznikajúceho nezávislého regulačného úradu až od 1. januára 2003.
V súvislosti so zvyšovaním energetickej efektívnosti je podľa M. Kachúta v súčasnosti nevýhodná štruktúra energetickej spotreby v SR. Až 51 % energií na Slovensku spotrebuje sektor priemyslu, ktorý je orientovaný najmä na energeticky náročnú výrobu. Dôsledkom takejto štruktúry je podľa neho stav, kedy Slovensko spotrebuje na jednotku produkcie trikrát viac energie, ako je priemer EÚ.
Okrem riešenia deformovaných cien plynu bude musieť SR v oblasti energetiky v súvislosti s kandidatúrou na vstup do EÚ prijať rad legislatívnych úprav. Vo finálnej etape je v súčasnosti Návrh zákona o energetickej efektívnosti, MH pripravuje aj komplexnú novelu zákona o energetike, ako aj vyhlášky spojené s liberalizáciou energetického trhu a ďalšími zmenami v energetike SR.
* Martin Kováčik zll